Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Szczepkowska: Marcowa ucieczka z domu dała siłę na całe życie

Fotorzepa, Darek Golik
Dzień 8 marca 1968 r. był dla mnie szczególny.

W moim liceum z okazji Dnia Kobiet wystawiłam spektakl „Œluby panieńskie". Wszystko w prawdziwych kostiumach z prawdziwymi rekwizytami. Wracajšc do domu, wcišż jeszcze słyszałam te brawa i komplementy – poczucie sukcesu i szczęœcia było tak silne, że do dziœ pamiętam zapach budzšcej się wiosny tamtego dnia. Biegłam, żeby jak najszybciej znaleŸć się w naszym mieszkanku niedaleko Starego Miasta i opowiedzieć o swoim pierwszym teatralnym sukcesie.

Nikt się jednak ze mnš nie przywitał, moja matka otworzyła drzwi i zaraz zniknęła w pokoju. Pobiegłam za niš, żeby zwrócić na siebie uwagę, ale uciszyła mnie szybko. Ojciec siedział wsłuchany w Wolnš Europę i nawet nie zauważył mojego wejœcia. Dziennikarz bardzo podekscytowany mówił coœ o tłumach studentów na ulicy i o aresztowaniach. Piszšc to teraz, zdaję sobie sprawę, że wszystko brzmi dzisiaj inaczej. „Tłumy na ulicach" czy nawet „aresztowania" należš do codziennego języka mediów – w komunie jednak samoistne tłumy na ulicach były trudne do wyobrażenia. Tłum to uformowany korowód zadowolonych obywateli, którzy jak 1 maja wiwatowali przed trybunami. Nigdy nie widziałam innych tłumów. Dopiero przy „Dziadach" Dejmka, na które udało mi się wejœć kilka razy różnymi podstępami, zobaczyłam i poczułam goršczkę protestów.

Teraz, 8 marca, ruszyły uczelnie. I znowu to zdanie wydaje się zbyt błahe w stosunku do tego, czym był wtedy taki ruch. – To trochę tak, jakby manekiny sklepowe nagle ożyły – powiedziałam kiedyœ nastolatce, która próbowała zrozumieć, czym była prawdziwa demonstracja za komuny. Czymœ przecież, co nie tylko wymagało odwagi, ale poruszenia w sobie zastygłych obszarów wolnoœci. Czym innym było „nie" wykrzyczane przez wolnych studentów francuskich, a czym innym „nie" młodzieży wyrosłej w systemie zakazów.

Mieszkaliœmy wtedy blisko Krakowskiego Przedmieœcia, więc niezauważona przez rodzinę skupionš przy radioodbiorniku cicho wymknęłam się z domu. Pamiętam, że już na wysokoœci ruchomych schodów, a więc na samym poczštku Krakowskiego Przedmieœcia, ludzie biegli w kierunku kolumny Zygmunta, choć to raczej wyglšdało na ucieczkę. Szłam w stronę Uniwersytetu, skšd słychać było skandujšcy tłum studentów. Pierwszy spontaniczny prawdziwy tłum, jaki w życiu zobaczyłam. Przez pierwsze 15 lat mojego życia taki obraz był trudny do wyobrażenia, bo też nie przedostawał się przez granice nawet w formie fotografii. Kiedy w latach 70. znalazłam się we Francji, to całkiem oniemiałam na widok grupy œpiewajšcej na ulicy „Hare Kriszna". Uderzali w bębny, szli w swoim rytmie jakby przeciw ulicy. Tak, nawet taki koloryt był dla mnie, mieszkanki demoludów, nie do pomyœlenia. Odruchowo szukałam wzrokiem milicji, która na pewno zaraz takich odszczepieńców społecznych weŸmie do wozu.

Dlatego ta erupcja wolnoœci na ulicach Warszawy była tak szokujšca i tak potrzebna komuœ, kto jak ja w tym czasie przeżywał swojš pierwszš młodoœć. Więc można – choć nie wolno. Więc trzeba – choć nie wolno. Wiedziałam, że w domu zauważyli już mojš nieobecnoœć, telefonów komórkowych przecież nie było i nie mieli jak się dowiedzieć, gdzie jestem. Znajšc mnie, przeczuwali, że poszłam w sam œrodek wydarzeń, i pewnie tym bardziej byli przerażeni. Na tym wulkanie mogło się wszystko wydarzyć.

A ja chciałam być blisko. I byłam. Uderzenie pałkš okazało się mocne i bolesne, ale jeszcze bardziej zadziwiajšce. Nie dostałam od milicjanta. Uderzył mnie mężczyzna w futrzanej czapce, który przedtem cisnšł się tuż koło mnie z tłumem idšcym w kierunku koœcioła œw. Krzyża. Byłam przekonana, że jest jednym z nas. Kiedy dano rozkaz do ataku na koœciół, kilku takich jak on nagle wyjęło spod kurtek policyjne pałki, a ja dostałam po nogach. Polacy bijš Polaków! – taka refleksja wydaje się dziœ naiwna, ale dla mnie, ówczesnej piętnastolatki, było oczywiste, że wróg to obcy mundur. Wtedy pierwszy raz zobaczyłam, że tak nie musi być.

Wracałam do domu zmęczona, obita, ale znacznie doroœlejsza. Nic nie jest jednoznaczne i nic nie jest niemożliwe. Wtedy studenci zaczęli nosić studenckie czapki. Taki się zrobił zwyczaj, że studentowi mówiło się na ulicy „dzień dobry". Ci „nasi studenci", to nasze „dzień dobry", uczniowskie czarne opaski na tarczach, to wszystko wtedy budowało „nas". I bez tych pierwszych „nas" nie byłoby wolnoœci. Cokolwiek teraz się z nami dzieje, niezależnie od tego, na ile częœci się rozdzieliliœmy, mam pewnoœć, że naszš tożsamoœć zawdzięczamy ówczesnym studentom. Dziękuję za to doznanie z pierwszej młodoœci. Marcowa ucieczka z domu dała mi siłę na całe życie.

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL