Wanda Półtawska: Ludzie nie potrafią kochać

aktualizacja: 13.02.2016, 12:30
Wanda Półtawska: Ludzie nie potrafią kochać
Wanda Półtawska: Ludzie nie potrafią kochać
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała

Wanda Półtawska, lekarz psychiatra: Przede wszystkim trzeba się nauczyć, co to jest przyjaźń. Miłość musi rodzić się na gruncie prawdziwej przyjaźni. Mężczyzna nie może brać sobie dziewczyny do łóżka, ale może jej służyć: być dla niej czułym, opiekować się nią, po prostu z nią się przyjaźnić.

REDAKCJA POLECA

Rzeczpospolita: Miłość od pierwszego wejrzenia?

Bzdura, nie można wierzyć w takie rzeczy. Od pierwszego wejrzenia to może być najwyżej upodobanie. Upodobać sobie kogoś można natychmiast, ale to nie jest żadna miłość. To nie może być miłość, bo człowiek nie wie, kto to jest i jaki jest, wie jedynie, że mu się podoba. Zresztą miłość w ogóle nie istnieje. To nie jest żaden konkret. Bo co to jest miłość? Miłości nie ma, są za to ludzie, którzy kochają. Miłość może być tylko w ludziach. Taka jest zatem miłość, jaki jest człowiek. Uczcie się kochać...

Co to znaczy kochać?

Paweł VI o miłości małżeńskiej mówił, że jest to dar siebie samego w celu ubogacenia drugiej osoby sobą. Tę koncepcję daru rozwija później w swoim personalizmie Karol Wojtyła. To jest miłością, co jest dawaniem. Musi być zatem osoba, która daje, i osoba, której się daje. Zawsze to jest układ międzyosobowy, który zależy nie od aury, nie od pogody, polityki, ale od tego, kim jest człowiek.

A kim jest?

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE