Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Wilbik. Następczyni Sztaudyngera

Plus Minus
Często się zdarza, że to, co tworzymy dla żartu, a może „przy okazji", okazuje się dziełem na tyle wartoœciowym i istotnym, że staje się potem – czasem wbrew woli – naszš specjalnoœciš.

Hans Christian Andersen marzył o karierze aktorskiej, ale to właœnie pisane „przy okazji" baœnie przyniosły mu powszechne uznanie i podziw. Nie wiem, o jakiej karierze marzy Marlena Wilbik, ale będšc sprawnym menedżerem kultury, dawno już zwróciła na siebie uwagę błyskotliwym talentem literackim, wspartym trafnoœciš obserwacji otaczajšcego œwiata i przenikliwš znajomoœciš natury człowieka.

Krótko mówišc, to, co inni opisujš na kilkunastu stronach, ona potrafi zawrzeć w krótkiej jedno- czy nawet półzdaniowej sentencji. Krytycy literaccy zauważyli, że stała się godnš następczyniš słynnego Jana Staudyngera, i nie ma w tym cienia przesady. Co więcej, trzeci tomik Wilbik pt. „Wianek" przekonuje, że jej fraszkopisarska pasja nie jest zjawiskiem sezonowym czy przypadkowym.

Tematyka tych fraszek jest szeroka jak œwiat. Zawsze działajš na wyobraŸnię. I sš zaskakujšce, np. rewolucja to „czar pochodni, uœmiech zbrodni". Weksel to „niejedna rata u desperata".

Drzewo genealogiczne to „wykopki u snobki", a kochanka to „podatek od namiętnoœci". Wilbik zaglšda na społeczne niziny i artystyczny parnas, gdzie jako „Nierozłaczni" występujš „œwiatłoœć wiekuista i artysta". O naszej rzeczywistoœci mówi z przekšsem „czasy bez klasy". A o „ludziach, którym wszystko jedno" – „przespałem życie, spało się znakomicie".

Z tych utworów bije kobiecoœć. Bujna, szalona, nieokiełznana. Jest sporo erotycznej perwersji, wyrazów uchodzšcych za nieprzyzwoite. Po lekturze fraszek Marleny Wilbik powiem krótko: chciałbym być jej przyjacielem. Bałbym się być jej wrogiem. Wilbik posługuje się bowiem piórem równie wprawnie jak chirurg skalpelem.

Marlena Wilbik, „Wianek", Media House

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL