Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

„Wolfenstein II: The New Colossus”. Gdyby Niemcy wygrali wojnę

materiały prasowe
Niewielu Polaków znalazło swoje miejsce wœród najsłynniejszych bohaterów gier komputerowych.

Taka Lara Croft jest rodowitš Angielkš, wywodzšcš się zresztš z bardzo dobrej rodziny, Morgan Yu z „Prey" ma chińskie korzenie, a Niko Bellic z „Grand Theft Auto IV" wychował się na terenie byłej Jugosławii. Swojski Geralt pochodzi z Rivii, która być może i jest słowiańska, ale w sumie nikt nie może zagwarantować, że to okolice Poznania czy choćby Rabki. W efekcie pozostaje nam tylko kapitan William Joseph Blazkowicz z kultowej serii Wolfenstein. Prawdziwy Polak bohater, człowiek, który nigdy się nie poddaje.

Tej zimy nasz człowiek w œwiecie elektronicznej rozrywki doczekał się kolejnej gry ze swoim udziałem. Akcja „Wolfenstein II: The New Colossus" rozpoczyna się w 1961 roku, a więc kilkanaœcie lat po zakończeniu drugiej wojny œwiatowej. Wojny, którš wygrali Niemcy, zrzucajšc bombę atomowš na Manhattan. Teraz kontrolujš niemal całe Stany Zjednoczone i stopniowo eliminujš sprawny, ale w sumie mało znaczšcy ruch oporu. Sytuacja zmieni się, gdy Blazkowicz ponownie wybudzi się ze œpišczki. Zmęczony wojnš i znajdujšcy się w fatalnej sytuacji bohater znów ruszy do walki.

„Wolfenstein II: The New Colossus", podobnie jak poprzednie odsłony cyklu, jest mrocznš strzelaninš. Dynamicznš, brutalnš, niekiedy przesadnie krwawš, ale sprawnie opowiadajšcš interesujšcš i nieszablonowš historię. Poza tym angażuje ona gracza niczym doskonale napisana powieœć czy widowiskowy film. To gra, która nie pozostawia obojętnym.

Pokazuje brutalnoœć totalitaryzmu, ale nie przytłacza swojš wizjš. Alternatywna wizja lat 60. jest bowiem zarówno przerażajšca, jak i szalenie zabawna.

„Wolfenstein II: The New Colossus", PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

PLUS MINUS


Prenumerata sobotniego wydania „Rzeczpospolitej”:


prenumerata.rp.pl/plusminus


tel. 800 12 01 95

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL