Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Plus Minus

Ambitna odpowiedź na „Stranger Things”

materiały prasowe
Do „Dark" przylgnęła łatka europejskiej odpowiedzi na „Stranger Things".

Oba seriale sš thrillerami science fiction, ich fabuła osnuta jest wokół tajemniczego zaginięcia dziecka, co więcej, częœć akcji „Dark" również dzieje się w latach 80. Ale niemiecka produkcja szybko zaskakuje.

Siłš „Stranger Things" jest niepowtarzalny klimat amerykańskiej popkultury lat 80. Z pewnoœciš to serial wybitny, ale pozostajšcy w ramach popkulturowej konwencji, a tę albo się lubi, albo nie. Za to pierwsza niemiecka produkcja Netflixa jest bardziej ambitna. To już nie popkulturowe s.f., lecz w miarę poważna fantastyka naukowa. Jest to europejska odpowiedŸ na „Stranger Things" w tym sensie, że różni je tyle co Hollywood i popularne kino europejskie.

Akcja „Dark" poczštkowo toczy się w 2019 r. w niewielkim niemieckim miasteczku, którego życie obraca się wokół elektrowni atomowej. Szybko okazuje się, że wielkie znaczenie dla rozwoju wypadków w teraŸniejszoœci majš wydarzenia sprzed 33 lat. Pytanie, przed którym twórcy serialu stawiajš widza, zasadniczo nie jest oryginalne: nad tym, jak ingerowanie w wydarzenia sprzed lat może wpływać na teraŸniejszoœć, zastanawiało się już wielu twórców science fiction.

Siłš „Dark" jest jednak połšczenie tych wštków z wcišgajšcš akcjš. Twórcom udało się znaleŸć balans między próbš ambitnej refleksji naukowej, ale też humanistycznej, a trzymajšcym w napięciu dreszczowcem. Problem w tym, iż od pierwszego odcinka dzieje się tyle, że łatwo można się pogubić. Postaci mogłyby chociażby – co jest prostym hollywoodzkim chwytem – znacznie odróżniać się od siebie fizycznie. Akcja mogłaby zaœ być choć odrobinę mniej skomplikowana. Z tym że to uwagi widza, któremu trochę bardziej podobało się jednak „Stranger Things". A sšdzšc po opiniach na serialowych forach, jestem w mniejszoœci.

„Dark", twórcy: Baran bo Odar, Jantje Friese, Netflix

ródło: Plus Minus

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL