Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Michał Boni pisze o "budowie V RP"

Fotorzepa, Tomasz Jodłowski
Jeœli gubi się jednoznacznoœć, to przejmuje się język pisowskiej propagandy: pełen emocji język piętnujšcy zdrajców i zdradę, język nieustannego krzyku. A to nie jest język formacji, które chce budować przyszłš Polskę, V Rzeczpospolitš. I o niej rozmawiać - pisze na swoim blogu w portalu NaTemat europoseł PO Michał Boni.

Boni pisze o koniecznoœci "przeciwstawienia się nacjonalistyczno-autorytarnej machinie" i podkreœla, że opozycja musi wygrać wszystkie nadchodzšce wybory, aby "Polska była normalnym, sprawiedliwym, rozwijajšcym się wszechstronnie krajem, naprawdę dobrym dla wszystkich swoich obywateli i otwierajšcym przed nimi szanse, przyjacielsko współpracujšcym z innymi krajami". Wzywa też do zjednoczenia opozycji i "skupienia się wokół głównego celu".

"Trzeba się spotkać wokół zadania, jakim jest nie tylko odsunięcie PiS od władzy, ale jakim jest odwrócenie trendu cywilizacyjnego, w jakim Polska się znalazła. Trzeba zobaczyć nowš Polskę, a nie tęsknić do tej, która już była. I minęła" - apeluje Boni.

Zdaniem europosła PO "myœlenie w kategoriach konceptu POPiS-u jest przestarzałym schematem". "Bo to w czasach konceptu POPiSu, tuż po wejœciu do Unii Europejskiej i wielkiej, dobrej batalii w referendum w sprawie przystšpienia do UE - zaczšł gruntować się jak skamielina w polskiej mentalnoœci stereotyp brukselki do wyciœnięcia" - przekonuje.

Następnie Boni stwierdza, że UE "to coœ więcej niż budżet do podziału, polityka spójnoœci i Wspólna Polityka Rolna". "To także nastawienie na nowoczesnoœć, rozumna walka o lepsze œrodowisko, to również pilnowanie fundamentów demokracji, przestrzegania prawa, niezależnoœci sšdownictwa i mediów, gwarancji pełni praw obywatelskich" - wylicza.

"Polityka czasu, w którym żyjemy wymaga jednoznacznoœci. I dobrej oceny sytuacji, a nie kalkulacji nieustannie wspierajšcych się na podœwiadomej, trochę pisowskiej wizji œwiata" - apeluje Boni.

Europoseł wzywa następnie do "jednoznacznoœci" co rozumie jako postawę, w której nie może być tak, że "mówi się, że jest się za przywróceniem praworzšdnoœci w Polsce i odwraca plecami od działań, które sš ostatnim ostrzeżeniem w tych sprawach - jak dyskusje o art. 7 ust.1 mówišcym o stwierdzeniu systemowego zagrożenia dla praworzšdnoœci". "Nikt nie chce sankcji dla zwykłych ludzi, dla możliwoœci projektów unijnych, dla samorzšdów, ale decyzje w tej sprawie dziejš się trochę w innych porzšdkach, kolejnoœci i procedurach. Nie wolno więc ich mieszać" - przekonuje.

Boni podkreœla następnie, że "to rzšdy PiSu wyrzucajš Polskę za burtę europejskiego dialogu i wspólnoty ustaleń. I to od rzšdów PiSu zależy, czy wrócimy do europejskiego stołu rozmów".

Michał Boni był jednym z szeœciu europosłów PO, którzy na forum PE zagłosowali za rezolucjš PE ws. praworzšdnoœci w Polsce, która krytycznie odnosiła się do działań polskich władz.

ródło: NaTemat.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL