Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

Thun: Czarnecki wypromował słowo "szmalcownik" w Europie

tv.rp.pl
Europosłanka PO Róża Thun na antenie Polsat News zarzuciła Ryszardowi Czarneckiemu, że ten doprowadził do sytuacji, w której w Europie upowszechniła się wiedza, iż w Polsce w czasie wojny byli szmalcownicy (osoby, które za pienišdze wydawały ukrywajšcych się Żydów Niemcom).

Czarnecki porównał do szmalcownika samš Thun, po tym jak ta wystšpiła w niemieckim reportażu krytycznym pod adresem Polski. - Podczas II wojny œwiatowej mieliœmy szmalcowników, a dzisiaj mamy Różę von Thun und Hohenstein i niestety wpisuje się ona w pewnš tradycję - mówił Czarnecki.

Takie okreœlenie członka europarlamentu doprowadziło do wszczęcia przeciwko europosłowi PiS procedury z art. 21 regulaminu PE. W przyszłym tygodniu w PE ma odbyć się głosowanie po którym - najprawdopodobniej - Czarnecki, jako pierwszy wiceprzewodniczšcy w historii, zostanie odwołany na mocy tego artykułu (mówi on o "nieakceptowalnym" zachowaniu osoby zajmujšcej stanowisko wiceszefa PE).

Thun zwraca uwagę, że europoseł PiS doprowadził do tego, że dziœ w całej Europie media - opisujšce sprawę sporu między europosłami z Polski - muszš wyjaœniać kim byli szmalcownicy. - On to wypromował na całš Europę - oceniła.

Według europosłanki PO również w samym PE europosłowie z różnych krajów dopytujš się o szmalcownictwo. - Wszyscy się pytajš, jak to się wymawia, pisze, dowiadujš się, kto to był szmalcownik - mówiła.

Thun zarzuciła też Czarneckiemu, że ten używajšc słowa "tradycja" w kontekœcie szmalcowników poœrednio przyznał, że "szmalcownicy to w Polsce tradycja". Zastrzegła, że ona się z takim postawieniem sprawy nie zgadza.

ródło: The Economist

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL