Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Platforma Obywatelska

#RZECZoPOLITYCE Augustyn: Za chwilę będziemy na granicy UE

rp.pl
- Za chwilę nie będziemy w drugim nurcie, tylko gdzieœ na granicy Unii Europejskiej - mówiła w programie #RZECZOPOLITYCE Urszula Augustyn, posłanka PO, była wiceminister edukacji narodowej.

Prowadzšcy przytoczył słowa prezesa PiS z dzisiejszego wywiadu dla „Rzeczpospolitej”, w którym Jarosław Kaczyński mówi o tym, że politycy PO biegajš z kartkami „27:1”, symbolizujšcymi niedawne głosowanie na szefa Rady Europejskiej. - Myœlę, że to oznacza, że pana prezesa to zabolało – mówiła posłanka PO. - Nie pomogła scenka z kwiatami dla pani premier i mówienie, że to było zwycięstwo.

Według goœcia polityka zagraniczna powinna polegać na spotkaniach, rozmowach, przekonywaniu do swoich racji, ale nie do szantażowania, bo to nie przynosi oczekiwanych skutków. - Żeby kogoœ przekonać, to trzeba się z nim umawiać, rozmawiać. Nie umiemy budować sojuszy, niszczymy wszystko co do tej pory było zbudowane – powiedziała Augustyn.

- Tak dużych pieniędzy, jak wynegocjowała poprzednia ekipa dla Polski, jeszcze nie było. To dowód na to, że Polskę się izoluje? – pytała posłanka PO.- Myœlę, że Polacy zacznš coraz bardziej rozumieć. Zaprasza się Komisję Weneckš, która mówi, że macie konstytucję, której powinniœcie przestrzegać, a widzimy zupełnie co innego. Obecnie rzšdzšcy uważajš, że Unia Europejska powinna przytakiwać, bo oni majš większoœć arytmetycznš w Sejmie – dodawała.

- Za chwilę nie będziemy w drugim nurcie, tylko gdzieœ na granicy – rysowała czarny obraz Augustyn. - Jesteœmy zmotywowani, aby ten rzšd, jak najkrócej rzšdził.

Augustyn mówiła, że jeœli jeden prezes, jedna partia coœ mówi, to nie znaczy, że wszyscy Polacy myœlš tak samo.

W rozmowie z „Rzeczpospolitš” prezes PiS mówił, że jest za utworzeniem korytarzy humanitarnych dla uchodŸców, ale decyduje o tym rzšd. Takiego rozwišzania domaga się bezskutecznie Episkopat. - Z jednej strony prezes mówi, że nie ma nic do tego, bo to decyzja rzšdu, a z drugiej strony wiemy, że to prezes o wszystkim decyduje – komentowała Augustyn. - Postawa chrzeœcijańska polega na tym, że trzeba pomagać innym – dodała.

Augustyn powiedziała, że tematu przymusowej relokacji uchodŸców już nie ma, m.in. dzięki sprzeciwowi Donalda Tuska.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL