Pracodawca ma obowiązek zagwarantować równe pensje osobom na tym samym lub podobnym stanowisku. By mu ułatwić zadanie, resort pracy udostępnił program komputerowy Równość Płac.

Aplikacja pozwala zweryfikować, czy firma prowadzi dyskryminującą politykę wynagrodzeń. Umożliwia bowiem oszacowanie różnic w świadczeniach otrzymywanych przez pracowników, z uwzględnieniem ich płci, wieku, wykształcenia oraz innych wybranych cech. Program gwarantuje pełną anonimowość. Wpisywane dane są bezosobowe, a obliczenia odbywają się wyłącznie na komputerze użytkownika.

Z danych Eurostatu wynika, że Polskę charakteryzuje jedna z najniższych luk płacowych w UE. Różnica w zarobkach wynosi 7,7 proc. na niekorzyść kobiet, podczas gdy średnia unijna to 16,7 proc. Największe nierówności odnotowuje się na stanowiskach menedżerskich – w Polsce to aż 27,7 proc. Prognozy GUS są jednak optymistyczne – w 2016 r. luka płacowa zmniejszyła się do 7,2 proc.

Nierówności w wynagrodzeniach wynikają zarówno z przyczyn obiektywnych, takich jak doświadczenie zawodowe czy długość stażu pracy, jak i subiektywnych. Badania NBP wskazują, że Polki mają mniejsze oczekiwania finansowe od mężczyzn, które są niższe średnio o ok. 350 zł.