Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Piłka nożna

Beitar Jerozolima składa hołd Trumpowi

Facebook/Beitar Jerozolima
Klub słynšcy z rasistowskich kibiców oddaje niecodzienny hołd Donaldowi Trumpowi.

W dowód wdzięcznoœci za przeniesienie ambasady USA do Jerozolimy, miejscowy klub piłkarski Beitar zmienia nazwę. Założony w 1936 roku Beitar nazywać ma się od teraz Beitar Trump Jerozolima. Oczywiœcie ku uciesze skrajnie prawicowych kibiców, którzy sami każš się nazywać „najbardziej rasistowskimi kibicami œwiata”, a słowa te wypowiadajš z dumš.

Nazwa klubu – czy też raczej powinno się może powiedzieć „dotychczasowa nazwa” – pochodzi od przedwojennego prawicowego syjonistycznego ruchu, którego członkowie domagali się utworzenia państwa Izrael na terenach Palestyny. Organizacja wzorowała się na ówczesnych ruchach nacjonalistycznych. Członkowie Beitaru nosili brunatne koszule, czarne krawaty, guziki z menorš; pozdrawiali się salutem rzymskim. W Polsce nazywano ich także Trumpeldorczykami i przechodzili szkolenia wojskowe.

Kibice klubu piłkarskiego czerpiš z tych wzorców pełnymi garœciami. Beitar to klub, który nie zatrudnia Arabów i prowadzi otarcie rasistowskš politykę. Gdy właœcicielem klubu był rosyjski oligarcha Aleksandr Gajdamak i sprowadził do Beitaru dwóch zawodników z Czeczenii – muzułmanów – kibice obrócili się przeciwko własnemu zespołowi, urzšdzali demonstracje, piłkarzom grozili œmierciš. Jednym z tych zawodników był Zaur Sadajew, który póŸniej trafił do Lechii Gdańsk i Lecha Poznań. Gdy Sadajew zdobył swojego pierwszego gola w meczu z Maccabi Netanya, kibice tłumnie ruszyli do wyjœć i opuœcili stadion œpiewajšc rasistowskie i antyarabskie piosenki.

Kibicowanie Beitarowi jest oczywiœcie też manifestacjš poglšdów politycznych – wielu izraelskich polityków z partii Likud, z premierem Beniaminem Netanjahuna czele, otwarcie deklaruje, że sš fanami Beitaru.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL