Papież Franciszek znowu omija ojczyznę

Pochodzący z Argentyny Franciszek po raz piąty odwiedza Amerykę Łacińską. Ale znów nie zawita w swoje rodzinne strony.

Aktualizacja: 15.01.2018 22:30 Publikacja: 15.01.2018 18:51

Buenos Aires. Argentyńczycy swojego papieża mogą tu oglądać tylko na plakatach

Buenos Aires. Argentyńczycy swojego papieża mogą tu oglądać tylko na plakatach

Foto: AFP

Franciszek będzie w Chile do czwartku, potem jedzie jeszcze do Peru. Nie mogąc się doczekać Ojca Świętego w ojczyźnie, dziesiątki tysięcy Argentyńczyków wyruszyły do sąsiedniego Chile, by wziąć udział w mszach i spotkaniach z Ojcem Świętym.

Młodzież, Castro i Morales

Wizyta papieża w Chile oznacza, że spośród krajów sąsiadujących z Argentyną nie odwiedził on już tylko Urugwaju. Jako papież był już w Boliwii, Paragwaju i Brazylii. Po wizycie w Peru, w Ameryce Południowej zostaną mu (poza ojczyzną) jeszcze Wenezuela - która jest na liście zaplanowanych wyjazdów, ale jeszcze bez terminu - oraz małe kraje: Surinam i Gujana.

Można powiedzieć, że papież krąży wokół ojczyzny i nie może do niej dotrzeć.

W lipcu 2013 r., przeszło dwa lata po wyborze na papieża, były arcybiskup Buenos Aires Jorge Mario Bergoglio był na Światowych Dniach Młodzieży w Brazylii. W następnym roku odwiedził Boliwię, Ekwador i Paragwaj.

Potem odbył pielgrzymki do latynoskich krajów poza Ameryką Południową - na Kubę (był tam dwukrotnie) i do Meksyku. A we wrześniu 2017 r. złożył wizytę w południowoamerykańskiej Kolumbii - znowu bez zahaczenia o Argentynę.

Papież spotykał się z bardzo kontrowersyjnymi przywódcami latynoskimi: Kubańczykiem Fidelem Castro i Boliwijczykiem Evo Moralesem. Ten ostatni dał mu prowokacyjny prezent: krucyfiks w kształcie sierpa i młota.

Troje krytykowanych prezydentów

Najwyraźniej papież nie chce się natomiast spotykać z politykami argentyńskimi.

Jak pisał brytyjski „Catholic Herald", papież nie uchodzi za zwolennika centrowego prezydenta Mauricia Macriego - a nawet podobno papież i prezydent Argentyny osobiście się nie lubią. W jeszcze gorszych stosunkach miał być z małżeństwem Kirchnerów – Cristiną Fernandez (stała na czele państwa w latach 2007–2015) i Nestorem (2003–2007).

Jako głowa Kościoła argentyńskiego – pisze „New York Times" – w mało zawoalowany sposób krytykował korupcję i biedę w rządzonym przez nich kraju.

Inaczej niż Jan Paweł II i Benedykt XVI

Poprzednicy Franciszka nie tylko nie unikali odwiedzania swoich ojczyzn, ale nawet je wyróżniali.

Benedykt XVI swoją pierwszą podróż zagraniczną, w 2005 roku, odbył do Niemiec (do Kolonii - pojechał przede wszystkim na odbywające się tam Światowe Dni Młodzieży). Z drugą pielgrzymką pojechał do Polski, a z czwartą znowu do ojczyzny, tym razem w rodzinne strony - do Bawarii, gdzie spotkał się z bratem i odwiedził grób rodziców. Po raz trzeci był w Niemczech w 2011 roku, półtora roku przez złożeniem rezygnacji.

Jan Paweł II w czasie 104 pielgrzymek zagranicznych najczęściej, dziewięć razy, odwiedzał swoją ojczyznę. Na drugim miejscu była Francja (osiem wizyt), na trzecim USA (siedem). W Polsce złożył drugą z zagranicznych wizyt (2-10 czerwca 1979) (pierwsza była pielgrzymka do Dominikany i Meksyku - 25 stycznia - 1 lutego 1979).

Franciszek będzie w Chile do czwartku, potem jedzie jeszcze do Peru. Nie mogąc się doczekać Ojca Świętego w ojczyźnie, dziesiątki tysięcy Argentyńczyków wyruszyły do sąsiedniego Chile, by wziąć udział w mszach i spotkaniach z Ojcem Świętym.

Młodzież, Castro i Morales

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej