Pakistan: Czcionka doprowadzi do upadku rządu?

aktualizacja: 14.07.2017, 16:52
Foto: AFP

Rząd pakistańskiego premiera Nawaza Sharifa może upaść z powodu czcionki Calibri - zauważa "The Independent".

REDAKCJA POLECA
10.06.2017
Pakistan: Skazany na śmierć za bluźnierstwo wobec islamu
13.04.2017
Pakistan: Lincz na studencie za bluźnierstwo
16.02.2017
Pakistan: 72 osoby zginęły w świątyni
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Sprawa ma związek z aferą Panama Papers - ujawnione w 2016 roku dokumenty wykazały, że grupa zamorskich spółek powiązanych z Nawazem Sharifem i jego córką, Maryam Sharif została wykorzystana do zakupu luksusowych nieruchomości w Londynie.

Inwestycje te, przekraczające oficjalne dochody premiera, stały się źródłem pytań formułowanych przez opozycję o to, czy do zakupu nieruchomości nie wykorzystano publicznych środków. W sprawie tej wszczęto oficjalne śledztwo. Śledczy przyznali, że istnieje "rażąca dysproporcja" pomiędzy przychodami rodziny premiera a ich stylem życia.

Podczas postępowania skupiono się głównie na tym, kto czerpał zyski z posiadania nieruchomości. Dokumenty przedstawione przez prawników Sharifa mające dowodzić jego niewinności wskazywały, że Maryam Sharif była tylko członkiem zarządu firmy, która kupowała nieruchomości.

Sęk w tym, że dokument poświadczający ten fakt - datowany na luty 2006 roku - napisano za pomocą czcionki Calibri, która nie była powszechnie używana przed 2007 rokiem. To z kolei wzbudziło podejrzenia, że dokument został sfałszowany. Dlatego też pakistańscy śledczy odrzucili je.

Prawnicy rodziny Sharifa przekonują jednak, że czcionka Calibri pojawiła się po raz pierwszy w 2004 roku. Jednak jej twórca, holenderski grafik Lucas De Groot przyznał w rozmowie z AFP, że jest "mało prawdopodobne", by ktoś używał tej czcionki w oficjalnym dokumencie w 2006 roku.

Czcionka Calibri trafiła do powszechnego użytku dopiero w 2007 roku, wraz z pakietem Microsoft office 2007.

W Pakistanie tzw. fontgate (afera czcionkowa) wywołała ogromny rezonans, co odbiło się na Wikipedii, która postanowiła zablokować możliwość edycji hasła o czcionce Calibri, ponieważ wielu użytkowników z Pakistanu zmieniało wpis wskazując, że czcionka była dostępna od 2004 roku.

Komentarz dnia
Żródło: The Independent

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE