Stanisław Gomułka: Trzy prognozy dla Polski

W wariancie optymistycznym tempo wzrostu PKB do 2030 r. wyniesie 3 proc. rocznie. Może być większe przy pozytywnym zbiegu politycznych okoliczności w kraju i gospodarczych na zewnątrz.

Publikacja: 21.11.2017 20:00

Stanisław Gomułka: Trzy prognozy dla Polski

Foto: 123RF

główny scenariusz na najbliższe lata dla polskiej gospodarki to niskie inwestycje, głęboki niż demograficzny, spowolnienie tempa wzrostu i rosnące napięcia w finansach publicznych, ale być może duża imigracja netto i zmiana polityki gospodarczej rządu. W rezultacie szansa uniknięcia pułapki średniego rozwoju.

MFW w komunikacie z 17 lipca 2017 r. dotyczącym Polski zwrócił uwagę na trzy nowe zjawiska. Populacja ludzi w wieku produkcyjnym maleje od roku 2012 w tempie 1 proc. rocznie. Inwestycje w środki trwałe krajowego sektora przedsiębiorstw prywatnych wynosiły w latach 2004–2016 tylko 11 proc. PKB (to poziom wyjątkowo niski w skali całej UE). A tempo wzrostu total factor productivity (łączna produktywność czynników produkcji – red.) spadło z 2,4 proc. w latach 2003–2007 do 1 proc. w latach 2013–2016.

Pozostało 93% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację