Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Merkel nie chce odwrócić się od Polski

AFP
Miodowego miesišca nie będzie. Jeœli, jak zdawały się sugerować w niedzielę wieczorem exit polls, przyszły rzšd tworzyć będzie PiS, zjednoczona Europa przyjmie go z nieufnoœciš. W przeciwieństwie do Donalda Tuska w 2007 i 2011 roku Unia nie da formacji Jarosława Kaczyńskiego kredytu zaufania. Od razu wypunktuje ewentualne wpadki.

Zachodnie media majš wyrobione zdanie o PiS. Uważajš, że to partia „skrajnej prawicy", „populizmu" i „eurosceptycyzmu", coœ między Ciprasem i Orbánem, tyle że w czterdziestomilionowym kraju. Ich zdaniem nowi polscy przywódcy wypowiedzš wiele wojen Brukseli, zaczynajšc od zniesienia ograniczeń emisji dwutlenku węgla (aby ratować górnictwo) oraz wstrzymania napływu uchodŸców. Według francuskich, brytyjskich czy francuskich gazet Polskę czeka rozdawnictwo i destabilizacja finansów publicznych, a w polityce zagranicznej zaostrzenie stosunków zarówno z Rosjš, jak i Niemcami.

Takich ocen, choć w znacznej częœci sš niesprawiedliwe, nowy rzšd nie będzie mógł lekceważyć. Po 11 latach członkostwa w UE Polska jest tak bardzo zintegrowana z Uniš, że bez porozumienia z Brukselš Beata Szydło zmienić będzie mogła niewiele.

Pierwszym testem dla nowej premier będš negocjacje o warunkach pozostania Wielkiej Brytanii w Unii, głównie w kwestii prawa do pracy. W tej sprawie będziemy musieli współdziałać z Niemcami. A pod koniec listo- pada na konferencji klimatycznej w Paryżu bez wsparcia innych krajów Unii Polska nie zapobiegnie przyjęciu restrykcyjnych limitów emisji CO2.

Trzeba jednak pamiętać, że Europa jest inna niż w 2005 roku, gdy PiS po raz pierwszy dochodził do władzy. Unia wychodzi pokiereszowana z bezprecedensowego kryzysu finansowego, stoi przed podwójnym wyzwaniem: agresywnej Rosji i fali uchodŸców. W całej Europie roœnie prawdziwa, a nie wyimaginowana skrajna prawica. W takich okolicznoœciach kanclerz Merkel oraz prezydent Hollande zrobiš wiele, aby utrzymać strategiczne partnerstwo z nowymi polskimi władzami. Wielu innych sojuszników nie majš.

Nowy rzšd powinien zrobić wszystko, aby tej szansy nie zmarnować. Jeœli w nadchodzšcych miesišcach powstrzyma się od nazbyt radykalnych działań, utrzyma stabilny rozwój kraju, nie tylko usłyszy westchnienie ulgi w Berlinie, Paryżu i Londynie, ale może nawet zostać tam przyjęty z otwartymi ramionami.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL