Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Cukier już nie krzepi

Piotr Mazurkiewicz
Fotorzepa, Ryszard Waniek
Nazywany coraz częœciej białš œmierciš niż Ÿródłem słodyczy, w Polsce przez dekady był jednym z produktów strategicznych. Co za tym idzie, producenci wierzyli, że popyt na cukier nie spadnie nigdy.

Mimo to od wejœcia do Unii cišgle narzekali na kwoty cukrowe i ograniczenia produkcji. Bo można byłoby zwiększyć bez problemu moce i przy niższych kosztach produkcji zalać Europę polskim cukrem. Jednak przekroczenie narzuconego przez Brukselę pułapu oznaczało kary, które Polska nawet nieraz płaciła. Teraz kwoty wreszcie znikajš, ale można założyć się o wszystko, że zaraz pojawiš się kolejne narzekania. Bo choć teraz produkcję będzie można zwiększyć, to czekajš nas też znaczne wahania cen. Niekoniecznie w górę.

Panika cukrowa to zjawisko doskonale w Polsce znane. Co jakiœ czas – zazwyczaj w letnim sezonie robienia domowych przetworów – cukier w panice wykupywany jest ze sklepów. Ceny rosnš o kilkadziesišt procent, nikt nie wie, o co chodzi, a cukrownie z uœmiechem czyszczš magazyny. Przecież cukier musi być w każdym polskim domu, więc handlowcy zrobiš wszystko, aby mieć go na stanie, czyli zapłacš każdš cenę.

Ale te czasy odchodzš. Najpierw cukrowniom wbili nóż w plecy producenci soków owocowych, z luboœciš podkreœlajšc w reklamach, że lepszy jest ten napój, do którego cukier nie jest dodawany. Teraz nawet producenci napojów gazowanych ogłaszajš wprowadzanie na rynek kolejnych wersji bezcukrowych. Cukier znalazł się na cenzurowanym, według dietetyków to jeden z głównych winowajców plagi otyłoœci, zwłaszcza wœród dzieci. Popyt będzie spadał, nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach.

Coraz więcej osób, zmieniajšc tryb życia na zdrowszy, stara się w pierwszej kolejnoœci ograniczyć właœnie spożycie cukru. Szybko roœnie popularnoœć zamienników, jak stewia czy ksylitol, które nie kosztujš już kroci, a do tego z ich wykorzystaniem powstajš kolejne rodzaje słodyczy. Producenci cukru szybko zatęskniš do czasów, kiedy kwotami wredna Bruksela podcinała im skrzydła. Teraz będš musieli mierzyć się z kolejnymi zmianami zwyczajów konsumentów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL