Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Jolanta Ojczyk o nowej stawce ryczałtu od najmu

Jolanta Ojczyk
Fotorzepa/ Waldemar Kompała
Jeœli Ministerstwo Finansów dotrzyma słowa, zapewni zarabiajšcym na wynajmowaniu mieszkań spokojny sen. Co prawda nie całkiem za darmo, ale nie oczekujmy cudów.

W sierpniu pisaliœmy w „Rzeczpospolitej", że prawo do płacenia 8,5-proc. ryczałtu będš mieli tylko zarabiajšcy na najmie mniej niż 100 tys. zł. Ci z większymi przychodami będš musieli założyć działalnoœć gospodarczš i płacić podatek według skali – 18 lub 35 proc.

Co gorsza, podatnicy mieli się nie doczekać odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kiedy najem staje się działalnoœciš gospodarczš.

Na szczęœcie dziœ resort deklaruje, że nie chce już zmuszać wynajmujšcych do prowadzenia firmy. W ostatniej wersji projektu wprowadza więc 12,5-proc. ryczałt dla tych, którzy na najmie zarobiš ponad 100 tys. zł. Każdy powie, że i tak stracš, bo teraz oddajš mniej. Tak, ale żyjš w niepewnoœci. Każdego dnia fiskus może przysłać kontrolę, stwierdzić, że to już jest „działalnoœć", i zażšdać wyższego haraczu.

Niedługo ta niepewnoœć ma zniknšć, bo ministerstwo planuje jasno i wyraŸnie powiedzieć, że nie trzeba rejestrować działalnoœci gospodarczej, by wynajmować. Tu podpowiadamy resortowi, by uspokoił wynajmujšcych w formie interpretacji ogólnej, a nie tzw. wyjaœnienia, bo interpretacja ma większš moc formalnš.

Co więcej, resort łagodzi też swoje inne propozycje, np. firmy odliczš bez limitu wydatki na usługi księgowe czy prawne.

Nieważne, czy to efekt nieoficjalnych rozmów w Krynicy czy konsultacji publicznych. Ważne, że Ministerstwo Finansów, w przeciwieństwie do wielu innych, słucha i wycišga wnioski. Jeszcze tylko musi dotrzymać obietnic. Najlepiej przed 2019 r. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL