Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Anna Wojda: prokurator generalny walczy z wyłudzeniami VAT

Anna Wojda
Fotorzepa, Waldemar Kompała
Z wyłudzeniami VAT do tej pory walczyły urzędy skarbowe i Ministerstwo Finansów. Teraz dołšczył do nich prokurator generalny. Przygotował właœnie dla podległych mu œledczych specjalne wytyczne, jak majš skutecznie œcigać zorganizowane grupy wyłudzajšce podatek.

Dobrze, że walczšcych przybywa. Dopuszczajšcy się wyłudzeń VAT nie jest wprawdzie zakapturzonym osiłkiem demolujšcym drzwi za pomocš łomu, lecz często eleganckim mężczyznš w dobrze skrojonym garniturze, ale nie zmienia to istoty rzeczy: kradnš obaj.

Do vatowskich przekrętów trzeba mieć jednak głowę na karku i znać przepisy. Może właœnie dlatego takich oszustów trudniej złapać niż zwykłych włamywaczy. W grę wchodzš w końcu prawdziwe rekiny przestępczoœci. Nic dziwnego, że nie łapie się ich na byle błystkę i nie wycišga podbierakiem. Trzeba użyć co najmniej harpuna.

Cieszy oczywiœcie, że wymiar sprawiedliwoœci zwiera szyki. Poza zapałem i gorliwoœciš trzeba jednak wiedzy. Bo mechanizm przekrętu często jest skomplikowany, przestępcy nie sš durniami, a przy tym, choćby z racji sum, o jakie się wzbogacili, stać ich na najlepszych doradców.

Przed prokuratorami zatem prawdziwe wyzwanie. Trzymam za nich kciuki. Bo jak powiedział prezydent USA John Fitzgerald Kennedy: zdecydowaliœmy się polecieć na Księżyc nie dlatego, że to łatwe, ale właœnie dlatego, że to trudne. W przestępstwach VAT-owskich trudno jednak o medialny sukces. Dowody sš niematerialne, zawarte głównie w plikach komputerowych, mechanizm przestępstwa skomplikowany, a do tego nie ma spektakularnych poœcigów, jak za złodziejami samochodowymi. Całe zaangażowanie œledczych sprowadza się do mało widowiskowego œlęczenia nad stertami papierów. Jeœli jednak efekty ich pracy mierzyć wartoœciš przedmiotu przestępstwa, to niewiele można znaleŸć porównywalnych osišgnięć. A i kršg poszkodowanych jest większy. To my wszyscy. Wielomilionowe sumy, które trafiajš na konta przestępców, mogš nawet przecież nadwyrężyć budżet państwa.

W walce z oszustami trzeba także pamiętać, że kluczem do sukcesu jest doœwiadczenie w œciganiu okreœlonych przestępstw. A to zdobywa się z czasem. Nie zastšpi go sama gorliwoœć. Skutecznoœć systemu to działanie nie jednego człowieka, ale sprawnego mechanizmu. Trzeba zatem skoordynować wysiłki tych, co wiedzš, i tych, co œledzš, tak by przestępcy nie uciekali z pieniędzmi i nie zacierali œladów, ale trafili tam, gdzie ich miejsce: do więzienia.

Nie będzie kary za zwykłš pomyłkę na fakturze >C3

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL