Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Tomasz Pietryga o powołaniu komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT

Fotolia.com
Powołanie komisji œledczej ds. wyłudzeń VAT, której chce wicepremier Mateusz Morawiecki, jest dobrym pomysłem. Hodowanie oszustów podatkowych, wyłudzajšcych z budżetu miliardy złotych, to niewyobrażalny skandal.

Jego skalę potwierdzajš informacje o aktualnych wpływach budżetowych z VAT. Te gwałtownie rosnš – po częœci dzięki programowi 500+, ale przede wszystkim na skutek reformy uszczelniajšcej system. Tylko w pierwszym półroczu tego roku dochody z VAT zwiększyły się o 30 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jak wskazujš eksperci podatkowi, to wynik rewelacyjny. Co ważne, nie jest on rezultatem kreatywnej księgowoœci, rolowania wpływów budżetowych czy wstrzymywania zwrotów VAT (obecnie najszybsze od lat), ale mechanizmów, które radykalnie ograniczyły pole działania, a więc i bezkarnoœć oszustów.

Wprowadzenie tzw. odwróconego VAT w niektórych branżach, Jednolity Plik Kontrolny, reforma administracji skarbowej czy zaostrzenie sankcji karnych za wyłudzenia zaczynajš przynosić efekty.

Pytanie tylko, dlaczego państwo i kolejne rzšdy przez ponad dwie dekady (VAT wprowadzono w 1993 r.) nie podjęły żadnych działań, które zahamowałyby kradzież setek miliardów złotych.

Przecież przez długie lata kolejni ministrowie finansów mieli pełnš œwiadomoœć problemu. Znali skalę wyłudzeń, mechanizmy tzw. przestępstw karuzelowych, a nawet branże, w których dochodziło do kradzieży pieniędzy podatników. Mimo to nie podjęto żadnych systemowych działań, które skutecznie i trwale wyeliminowałyby oszustów, chociaż doœwiadczenia i metody walki innych państw w walce z rujnujšcym krajowe budżety zjawiskiem były w zasięgu ręki.

Oprócz indolencji polityków oszuœci mieli szczęœcie do polityki podatkowej. Opierała się ona na urzędniczej wszechwładzy i nieomylnoœci oraz karnych ekspedycjach, które od czasu do czasu rujnowały uczciwie działajšce firmy. Nikt za to nie widział wielomiliardowych przekrętów na paliwie, węglu, stali, złocie, elektronice i wielu innych produktach, które polubili oszuœci.

Taka polityka podatkowa rodziła też ogromnš nieufnoœć społecznš wobec wszelkich prób uszczelnienia systemu. Każde działanie rodziło obawę, że może być skierowane nie przeciwko przestępcom, ale przeciwko zwykłym uczciwym podatnikom. Obawy zresztš podsycały doœwiadczenia z przeszłoœci. Stšd brak ważnego, bo motywujšcego polityków do działania, społecznego nacisku na walkę z oszustwami podatkowymi.

Państwo powinno raz na zawsze z tym skończyć. I rozliczyć się ze skandalicznych zaniedbań wielu wysokich urzędników, którzy swojš biernoœciš doprowadzili do kradzieży niewyobrażalnych kwot. Komisja œledcza w tej sprawie jak rzadko kiedy doskonale się do tego nada. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL