Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Absurdalne decyzje fiskusa - komentarz Tomasza Pietrygi

Tomasz Pietryga
rp.pl
Największš skazš naszego prawa podatkowego wcale nie jest jego restrykcyjnoœć, ale nieczytelnoœć, a w konsekwencji nieprzewidywalnoœć działań służb skarbowych. Dobrze to widać na przykładzie wakacyjnego najmu mieszkań, który właœnie przez mętne prawo może się stać dla wielu podatników bardzo kosztownš pułapkš.

To oczywiste, że podatnik, który posiada lokal w atrakcyjnym miejscu i wynajmuje go turystom, czerpišc z tego stały dochód, powinien być traktowany jak każdy inny przedsiębiorca. Zupełnie inaczej jest z najmem wakacyjnym. Na takš formę najmu decydujš się na przykład ci, którzy wolne mieszkania majš tylko sezonowo, bo akurat lokal w wakacje zwolnili studenci lub sami wyjeżdżajš na urlop.

Popularne portale internetowe pozwalajš im wynajšć mieszkanie turystom na kilka dni w tygodniu, a nawet w miesišcu. Fiskus jednak nie rozróżnia tych dwóch sytuacji. Traktuje właœciciela pensjonatu i osobę, która chce dorobić podczas wakacji, praktycznie tak samo. W efekcie ktoœ, kto wynajšł swój lokal na kilka dni, może w skrajnej sytuacji zapłacić 32-proc. podatek, stajšc się dodatkowo płatnikiem VAT.

Nieprecyzyjne przepisy sš dla podatników prawdziwym polem minowym. Brakuje bowiem wyraŸnej granicy, która wytyczałaby, co jest stałš działalnoœciš gospodarczš, a co nie. Ogólne kryteria wskazujšce, że najem musi być zorganizowany, cišgły i nastawiony na zysk, to zdecydowanie za mało. Sš wykorzystywane przez fiskusa przeciw podatnikom, skoro dla niego „zorganizowana działalnoœć" to nawet korzystanie z portalu internetowego, na którym właœciciel może wystawić swojš ofertę krótkiego najmu.

Przedstawiciele rzšdu wielokrotnie mówili o budowaniu przyjaznego państwa i uczciwych, klarownych zasadach podatkowych. Dobrze że trwa uszczelnianie systemu podatkowego i walka z oszustami w VAT, ale może warto też spojrzeć na mniejsze sprawy, za to bliższe zwykłym podatnikom. Robienie z obywatela na siłę przedsiębiorcy tylko dlatego, że przez kilka tygodni w roku wynajmował turystom mieszkanie, jest nie tylko niesprawiedliwe, ale też tršci absurdem i rzuca cień na wiarygodnoœć rzšdowych deklaracji.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL