Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Opinie

Absurdalne decyzje fiskusa - komentarz Tomasza Pietrygi

Tomasz Pietryga
rp.pl
Największą skazą naszego prawa podatkowego wcale nie jest jego restrykcyjność, ale nieczytelność, a w konsekwencji nieprzewidywalność działań służb skarbowych. Dobrze to widać na przykładzie wakacyjnego najmu mieszkań, który właśnie przez mętne prawo może się stać dla wielu podatników bardzo kosztowną pułapką.

To oczywiste, że podatnik, który posiada lokal w atrakcyjnym miejscu i wynajmuje go turystom, czerpiąc z tego stały dochód, powinien być traktowany jak każdy inny przedsiębiorca. Zupełnie inaczej jest z najmem wakacyjnym. Na taką formę najmu decydują się na przykład ci, którzy wolne mieszkania mają tylko sezonowo, bo akurat lokal w wakacje zwolnili studenci lub sami wyjeżdżają na urlop.

Popularne portale internetowe pozwalają im wynająć mieszkanie turystom na kilka dni w tygodniu, a nawet w miesiącu. Fiskus jednak nie rozróżnia tych dwóch sytuacji. Traktuje właściciela pensjonatu i osobę, która chce dorobić podczas wakacji, praktycznie tak samo. W efekcie ktoś, kto wynajął swój lokal na kilka dni, może w skrajnej sytuacji zapłacić 32-proc. podatek, stając się dodatkowo płatnikiem VAT.

Nieprecyzyjne przepisy są dla podatników prawdziwym polem minowym. Brakuje bowiem wyraźnej granicy, która wytyczałaby, co jest stałą działalnością gospodarczą, a co nie. Ogólne kryteria wskazujące, że najem musi być zorganizowany, ciągły i nastawiony na zysk, to zdecydowanie za mało. Są wykorzystywane przez fiskusa przeciw podatnikom, skoro dla niego „zorganizowana działalność" to nawet korzystanie z portalu internetowego, na którym właściciel może wystawić swoją ofertę krótkiego najmu.

Przedstawiciele rządu wielokrotnie mówili o budowaniu przyjaznego państwa i uczciwych, klarownych zasadach podatkowych. Dobrze że trwa uszczelnianie systemu podatkowego i walka z oszustami w VAT, ale może warto też spojrzeć na mniejsze sprawy, za to bliższe zwykłym podatnikom. Robienie z obywatela na siłę przedsiębiorcy tylko dlatego, że przez kilka tygodni w roku wynajmował turystom mieszkanie, jest nie tylko niesprawiedliwe, ale też trąci absurdem i rzuca cień na wiarygodność rządowych deklaracji.

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL