Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Anna Wojda o zablokowaniu przedawnionych pozwów

Anna Wojda
Fotorzepa/ Waldemar Kompała
Płaciłeœ kredyt i masz na to dowody: rachunki, dowody wpłat, a mimo to firma windykacyjna domaga się zapłaty? Być może jednš z rat uregulowałeœ z opóŸnieniem i bank naliczył odsetki oraz dodatkowe opłaty – często drobne kwoty – a ty nic o tym nie wiedziałeœ. Podobnie mogło być z opłatš za kablówkę czy telefon komórkowy.

Te drobne kwoty po latach urastajš do sporych sum.

I mogš być przyczynš kłopotów. Firmy windykacyjne skupujš hurtowo takie roszczenia, po czym kierujš pozew do e-sšdu, a ten wydaje nakaz zapłaty.

Jeœli się nie odwołamy, będziemy musieli zapłacić. Nawet jeœli dług dawno się przedawnił.

Czemu tak się dzieje? OdpowiedŸ jest prosta: przepisy pozwalajš na dochodzenie takich należnoœci. W końcu, jeœli ktoœ ma dług, to czemu nie miałby go spłacać? Gdyby wszyscy zaczęli tak robić, stałoby się to niebezpieczne.

Ten medal ma jednak drugš stronę. Nawet dłużnik może – po upływie okreœlonego w przepisach czasu – czuć się spokojny i bezpieczny, bo przychodzi przedawnienie. Tyle że teraz to on musi użyć przed sšdem tego argumentu, czyli powiedzieć, że już za póŸno na dochodzenie długu. Sšd bowiem nie uwzględnia przedawnienia sam z siebie. A że firmy windykacyjne dochodzš kwot od osób, które zwykle nie znajš się na prawie, te się nie broniš, a sšdy wydajš wyroki zobowišzujšce do zapłaty.

To się jednak zmieni. Ten, kto zechce złożyć pozew do sšdu, będzie musiał wykazać, że dług, którego dochodzi, jeszcze się nie przedawnił albo że dłużnik zrzekł się przedawnienia.

Jak nic przyjdš chude lata dla firm windykacyjnych.

Na wielu sprawach nie da się już zarobić. I dobrze. Niech będzie równoœć stron. Po odsiedzeniu kary i upływie okreœlonego czasu następuje przecież zatarcie skazania. I to z mocy prawa. Czemu nie miałoby tak być z przedawnieniem? Czas minšł. Kto się zagapił, długu już nie odzyska.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL