Jerzy Kowalski: jak mały przedsiębiorca ma się bronić na rynku przed silniejszymi

aktualizacja: 30.06.2017, 02:00

Dawid i Goliat, imperium i prowincja, bokser wagi ciężkiej i muszej, autostrada i leśna dróżka, stuletni dąb i fioletowy skromny bratek. Listę tę można ciągnąć bez końca. W gospodarce, historii, życiu codziennym pełno jest takich dysproporcji i różnic. Są one oczywiście naturalne i normalne. Taka była i jest rzeczywistość. Tego nie uda się zmienić. Ale można ułatwić życie tym bratkom i bokserom o niskiej wadze.

REDAKCJA POLECA
09.07.2017
Jakie soki sprzedający może określać jako świeże
30.06.2017
Drobni dostawcy lub kupcy zyskują nową ochronę przed konkurencją
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Taka jest też geneza ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystaniu przewagi kontraktowej, która już będzie obowiązywać za dwa tygodnie (12 lipca). Ma ona wyeliminować niesprawiedliwe praktyki handlowe w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w branży rolno-spożywczej. To wrażliwa część gospodarki, w której rolnicy, drobni hurtownicy, rzeźnicy, piekarze i inni rzemieślnicy spotykają się z potężnymi przetwórniami mięsa, sieciami handlowymi, gigantycznymi przetwórniami mleka, serków i najrozmaitszych owoców. Często te różnice potencjałów ekonomicznych sprzyjają tworzeniu monopolistycznych praktyk, zmów i karteli, narzucaniu warunków dostaw, wydłużaniu terminów płatności za dostarczone produkty rolne lub spożywcze, drastycznemu zaniżaniu ich cen zbytu, bezzasadnemu rozwiązywaniu umów lub grożeniu zerwaniem kontraktów.

Z drugiej strony przyczyniają się do upadłości małych firm, zastoju inwestycyjnego, zwolnień pracowników, w końcu ograniczaniu produkcji i zakresu usług, tylko po to, by nie ponosić strat finansowych. Jak sprawdzą się nowe regulacje oczywiście pokaże najbliższa praktyka, zwłaszcza, że zbliżają się żniwa, nie tylko zbożowe.

Aby dowiedzieć się jak ten mały przedsiębiorca ma się bronić na rynku przed silniejszymi, warto zapoznać się z tekstem Michała Kołtuniaka „Drobni dostawcy lub kupcy zyskują nową ochronę przed rekinami biznesu".

Zapraszam do lektury także innych tekstów w najnowszym numerze „Prawa w Biznesie".

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE