Tym razem ustawodawca zajął się głównie uszczelnieniem systemu udzielania ulg we wpłatach na PFRON. Ciężko jednak oprzeć się wrażeniu, że uszczelnił go na tyle skutecznie, iż firmy zaczną stronić od korzystania z niego.

Podstawowa zmiana to drastyczne obniżenie tej ulgi do maksymalnie 50 proc. wpłaty na PFRON. Inna to nałożenie na pracodawcę udzielającego ulgi wielu nowych obowiązków. Wisienką na torcie są zaś kary grożące mu za popełnione błędy.

Do tej pory system udzielania ulg sprzyjał zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, głównie tych cierpiących na szczególne schorzenia. Teraz szef zastanowi się dwa razy, czy dać etat takiej osobie.

Od lat pracodawcy nie mogą się doczekać, aby przepisy regulujące zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych, uzyskiwania na nich wsparcia z PFRON czy udzielania ulg zyskały na przejrzystości. Ostatnia nowelizacja ustawy o rehabilitacji z pewnością nie spełniła tych oczekiwań. O problemach pracodawców osób niepełnosprawnych piszemy w artykułach "Zatrudniającym inwalidów przybywa obowiązków przy wpłatach na PFRON i kar za błędy" i "Egzekucja z pensji niepełnosprawnego pozbawi dopłaty".

Zapraszam do lektury całego dodatku, który w lipcu i sierpniu będzie się ukazywał co dwa tygodnie.