Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Skończmy z hipokryzjš

Archiwum
Hipokryzja „level hard" – odcinek kolejny. Tym razem za sprawš kandydatury pani Małgorzaty Sadurskiej do zarzšdu kontrolowanego przez rzšd PZU. Przecież nikt się nie oburzał, gdy pan Tobias Solorz został prezesem Cyfrowego Polsatu.

Kodeks spółek handlowych oddaje osobom wykonujšcym prawo głosu na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy decyzje o składach osobowych organów tych spółek.

Jeœli nie podoba nam się to, że minister wykonujšcy prawo głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy jakiejœ spółki decyduje o tym, kto będzie zasiadał w organach tej spółki, sprywatyzujmy tę spółkę. Albo odczepmy się od ministra – tak samo jak nie czepiamy się Solorza.

Robienie konkursów na stanowiska w spółkach Skarbu Państwa to fikcja. Państwo twierdzi przecież, że musi być właœcicielem tych spółek, bo one majš realizować politykę państwa. Więc minister musi obsadzić stanowiska ludŸmi, którzy będš realizowali politykę ministra. To mityczne „państwo" to właœnie minister. Gdyby tak nie było, polityka państwa nie zmieniałaby się przy każdej zmianie ministra.

Podobno nie można zrobić prywatyzacji, bo nie można rezygnować z dochodów z tych spółek. Jak je sprywatyzujemy, dochód będziemy mogli uzyskać z podatków. Gdyby Orlen zapłacił 1,5 proc. od przychodu, to byłoby więcej niż podatek od dochodu, który płaci dziœ razem z dywidendš, którš wypłaca państwu z akcji, za pomocš których państwo decyduje, kto zostaje prezesem Orlenu. Pozostaje jeszcze straszenie „Ruskimi" – kupiš i zlikwidujš! Państwo może wybudować rurocišgi produktowe – bo tym akurat (infrastrukturš) powinno się zajmować. Orlen ma nieco ponad 2 tysišce stacji, a niezależni operatorzy prawie 3 tysišce. Dzięki tym rurocišgom dadzš radę „Ruskim", jakby byli tacy głupi i kupili Orlen, by go zlikwidować. Prawdziwy powód braku prywatyzacji jest jeden – stanowiska w radach i zarzšdach. Skończmy więc z tš hipokryzjš.

Autor jest adwokatem, profesorem Uczelni Łazarskiego i szefem rady Warsaw Enterprise Institute

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL