Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Usowicz o reklamie prawników: Pan mecenas szaleje na jednym kole

Ewa Usowicz
Fotorzepa
Od lat jak bumerang wraca sprawa reklamy w zawodach adwokata i radcy prawnego.

Teraz mogš oni informować o swojej działalnoœci (np. że specjalizujš się w sprawach gospodarczych), ale nie mogš przekonywać (np. w prasie czy telewizji), że sš w tym najlepsi i to właœnie z ich usług należy skorzystać. Ponoć poluzowanie zasad etyki w tej materii pomogłoby m.in. młodszym prawnikom, którzy dopiero zaczynajš œwiadczyć usługi i trudniej im się przebić na zapchanym rynku.

Czy rzeczywiœcie? Młodym by to w niczym nie pomogło, bo jeœli ich nie stać na utrzymanie kancelarii, to nie będzie ich też stać na reklamę. Jeœli reklamowe otwarcie miałoby komukolwiek pomóc, to raczej starym wygom, i to tym z tzw. parciem na szkło. W zawodach prawniczych sš przecież prawnicze „gwiazdy" zahaczajšce o celebryctwo i znani komentatorzy – specjaliœci od wszystkiego. Również od tego, na czym się kompletnie nie znajš.

Stany Zjednoczone sš œwietnym przykładem tego, w jakim kierunku podšża prawnicza reklama przy owych gwiazdorskich zapędach. Słynny był m.in. billboard, na którym mecenas Corri Fetman, specjalistka od rozwodów, niegdyœ pozujšca dla „Playboya", radziła: „Życie jest krótkie. RozwiedŸ się". Reklamy zostały usunięte nawet nie z powodu zdjęć, jakimi zostały opatrzone (a mogłyby one spokojnie promować jakiœ sex-shop), ale na skutek owej rozwodowej zachęty.

Inny przykład to Bryan Wilson – teksański prawnik, który specjalizuje się w prawie karnym, ale też, nie wiem czy nie bardziej, w reklamach wideo w internecie. Występuje w nich jako Law Hawk, czyli Jastrzšb Prawa. Adwokat jeŸdzi w nich m.in. na motocyklu na jednym kole, a jego filmowe występy sš połšczeniem niebywałego kiczu i absurdu.

Tych dwoje amerykańskich prawników zgodnie przyznaje, że reklamy zapewniły niebywałe wzięcie ich kancelariom. Sšdzš państwo, że polscy prawnicy by na to nie poszli? Na pewno?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL