Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Anna Wojda: Fiskus zarabia na zdolnej młodzieży

stock.adobe.com
W Polsce nie brakuje młodych i zdolnych ludzi. Państwo często docenia ich talenty, przyznajšc im stypendia czy nagrody za wybitne osišgnięcia. Takie wsparcie to rodzaj inwestycji: dobrze wykształceni członkowie społeczeństwa przysporzš mu kiedyœ bogactwa.

W tej beczce miodu jest jednak łyżka dziegciu. Pokazała to sprawa studenta, którš zajmował się ostatnio Naczelny Sšd Administracyjny. Choć przyznał mu rację, nie mógł nic zrobić. Nie pozwalały mu na to przepisy podatkowe, które od lat się nie zmieniajš, choć wiadomo, że nierówno traktujš uzdolnionš młodzież. Okazuje się, że tylko nagrody i wyróżnienia przyznane na podstawie przepisów o oœwiacie lub szkolnictwie wyższym sš z podatku zwolnione. Jeœli uczeń lub student dostanie nagrodę na innej podstawie, np. przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalnoœci kulturalnej (jak w tej sprawie), musi się jej wartoœciš podzielić z fiskusem. I nieważne, że dostał jš za wybitne osišgnięcia, niekoniecznie mniejsze niż np. jego kolegi z roku, który podatku nie zapłaci.

Logiczny cišg wydarzeń jest zaburzony. Państwo z jednej strony promuje tych, którzy się najbardziej do nauki przykładajš, i nagradza ich za najlepsze wyniki po to, by czuli się docenieni. Z drugiej zaœ żšda udziału w nagrodzie. Tymczasem konstytucja gwarantuje bezpłatnš edukację. Jeœli więc nagrodzony uczeń lub student musi zapłacić od nagrody za wybitne osišgnięcia podatek, wychodzi na to, że państwo za darmo nic nie daje. Pienišdze wychodzš z budżetu i do niego wracajš. Jest obrót, ale brak sensu. Może poza tym, że sš etaty, które ten obrót obsługujš: rozliczajš i gromadzš dane.

Tego jałowego biegu nie był w stanie przerwać nawet sšd, bo nie może wyręczać ustawodawcy. Niby wszyscy się zgadzajš, że płacenie podatku od nagród jest bez sensu, ale nikt nie może z tym nic zrobić. Jedyny zaœ decydent, czyli ustawodawca, jest pochłonięty ważniejszymi sprawami. Najpierw uchwalił przepisy o Sšdzie Najwyższym i skardze nadzwyczajnej, teraz je poprawia. To sš problemy ważne dla państwa! Młody talent musi się podzielić nagrodš z fiskusem.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL