Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Paweł Rochowicz: O Stwórcy, twórcach i pseudotwórcach

tv.rp.pl
Na poczštku Stwórca stworzył ludzi. Niektórym z nich dał więcej talentów niż innym. To twórcy. Nie majš tyle mocy co Stwórca, ale kontynuujš Jego dzieło. WynaleŸli koło, a potem zbudowali samolot i smartfona.

Polskie władze były dla twórców łaskawe. Pozwoliły im na korzystniejsze opodatkowanie. Bo wiedziały, że twórca, by coœ samemu stworzyć, musi najpierw sporo wydać na ksišżki i naukę.

Oczywiœcie zawsze byli też pseudotwórcy. Sława ani przywileje im się nie należš. Dlatego trudno odmówić racji Ministerstwu Finansów, które jeszcze pod kierownictwem dzisiejszego premiera Mateusza Morawieckiego postanowiło ukrócić nadużywanie przez nich udogodnień podatkowych. Chodziło o to, by np. członkowie rad nadzorczych, i tak sowicie wynagradzani, nie mieli przywilejów za tworzenie „dzieł" w postaci np. scenariuszy zarzšdzania spółkš.

Do dzieła przystšpili zatem ministerialni twórcy przepisów podatkowych. Trochę się zagalopowali, bo z wprowadzonych od stycznia przepisów można wnioskować, że inżynierom ani informatykom nie należš się już fiskalne udogodnienia autorskie. To trochę wbrew filozofii premiera, który na œwiatowych salonach chwali się grš w „WiedŸmina" czy samochodem Arrinera Hussarya. Bo to dzieła polskich twórców.

Na szczęœcie ministerstwo się zmitygowało i obiecało poprawić przepisy tak, by konstruktorzy i autorzy oprogramowania wcišż korzystali z 50-procentowych kosztów, a więc niższego podatku. Niestety, w terenie jest już gorzej. Liczne urzędy skarbowe zaczynajš kwestionować takie prawo, nawet jeœli wczeœniej inżynierowie i informatycy uzyskiwali korzystne z ich punktu widzenia oficjalne interpretacje dla swoich przypadków. Może urzędnicy też chcieli coœ stworzyć (np. wpływy do budżetu). Ale wyszli raczej na pseudotwórców. Bo raczej niszczš, niż tworzš.

Do Stwórcy możemy się pomodlić, by polskim inżynierom dał talenty, a urzędnikom – rozum. Do premiera i pani minister finansów mam bardziej konkretny wniosek: ukróćcie państwo te szykany wobec twórców nowoczesnej techniki. Bo kto wam zbuduje te wymarzone elektryczne auta i międzykontynentalne lotniska?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL