Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Co ma polityka do prawnika - komentuje Ewa Usowicz

Ewa Usowicz
Borys Skrzyński

Zmiany polityczne majš wpływ na każdy biznes – również prawniczy. I pal licho niewydarzone wypowiedzi polityków, które powodujš, że zaczynajš szaleć indeksy giełdowe czy waluty. Sama zmiana rzšdu powoduje pewne wyczekiwanie – co się wydarzy? Czy zmieniš się istotne okolicznoœci majšce wpływ na dany biznes, inwestycję, transakcję? Zawsze łamiš sobie nad tym głowy i przedsiębiorcy, i prawnicy. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jakie problemy mogš spowodować np. nagłe zmiany podatkowe.

Widać to również w tegorocznym rankingu kancelarii prawniczych „Rzeczpospolitej" – kancelarie obsługujšce biznes miały mniej pracy w pierwszej połowie 2016 r. Inwestorzy wstrzymali oddech. Częœć transakcji nie doszła do skutku, częœć się opóŸniła. Ale już w drugiej połowie roku machina ruszyła – głównie fuzje i przejęcia. Ale także transakcje na rynkach kapitałowych, bankowe, nieruchomoœciowe.

Choć ta pierwsza połowa roku zaważyła na wynikach firm prawniczych, jest to wcišż olbrzymi rynek usług, na którym funkcjonuje ok. 7 tys. prawników. Nadal ma się dobrze obsługa rozmaitych sporów w biznesie, doradztwo w zakresie nieruchomoœci, energetyki czy ochrony danych osobowych. Ale widać też rosnšce zapotrzebowanie na pomoc specjalistów od prawa konsumenckiego (potrzebujš jej nie tylko frankowicze), nowych technologii czy postępowania karnego. Kancelarie prawnicze chętniej włšczajš się też w doradztwo w zakresie compliance, czyli tzw. polityki zgodnoœci (chodzi m.in. o działanie firmy zgodnie z prawem). Widać też, że polscy prawnicy sš coraz odważniejsi w poszukiwaniu zleceń poza Polskš. Nie bez powodu zaczynajš się uczyć chińskiego, a ci młodsi – rosyjskiego.

Słyszę obawy, że częœć zleceń odbierze kancelariom Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa. Rzeczywiœcie, ten adwokat państwa roœnie w siłę i może przejšć częœć obsługi państwowych spółek. Nie sšdzę jednak, by odebrał kancelariom prawniczym znaczšcy kawałek tortu.

Ten rynek cały czas się zmienia – rosnš nowi liderzy. Wygrywajš ci, którzy odważnie szukajš nowych możliwoœci w prawniczym biznesie.

Zobacz wyniku RANKINGU KANCELARII PRAWNICZYCH 2017

***

Szanowani Państwo,

uprzejmie informujemy, że ukazał się już Ranking Kancelarii Prawnych. Pozwalamy sobie przypomnieć, że Ranking dostępny jest wyłšcznie dla prenumeratorów. Aby ułatwić Państwu zakup większej liczby egzemplarzy  przygotowaliœmy dla Państwa specjalnš ofertę. W celu złożenia zamówienia, prosimy o kontakt z Elżbietš Jezierskš, tel. 22 463 04 54, elzbieta.jezierska@rzeczpospolita.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL