Specjalne prefiksy ułatwią życie w sieci - komentarz Jerzego Kowalskiego

aktualizacja: 14.04.2017, 08:25
Foto: 123RF

Teoretycznie wszystko powinno grać. A jednak tak nie jest. Ludzie narzekają. Na co? Ano na to, że otrzymują zbyt wiele niezamówionych informacji handlowych drogą telefoniczną.

REDAKCJA POLECA
14.04.2017
Prywatność w obrocie handlowym w internecie
kariera
Zamożny Polak - ile zarabia?

Marzą też o tym, żeby od razu mogli zidentyfikować połączenie telefoniczne o charakterze marketingowym, które wkrótce będą musiały mieć specjalne prefiksy. Chcą też wiedzieć, czy warto wysłuchiwać propozycji, jakie mają dla nich banki, ubezpieczyciele, centra handlowe, czy nawet zwykłe tradycyjne sklepy i przychodnie medyczne. Tak, ale jak to zrobić? Odpowiedź znalazła Komisja Europejska. Oczywiście nie tylko na te pytania. Podeszła do sprawy całościowo i przygotowała projekt rozporządzenia o ochronie prywatności i danych osobowych w obrocie elektronicznym. Z badań europejskich wynika, że 90 procent użytkowników sieci twierdzi, że istotna jest dla nich poufność informacji zgromadzonych na ich urządzeniach. Dodają też, że dostęp do nich powinien być możliwy tylko po wyrażeniu przez nich zgody. Nowe propozycje mają te oczekiwania umożliwić. Człowiek ma dostać dostęp do kryjówek i będzie trudniej go wyśledzić. Czy tak się stanie? Zobaczymy. Ważny jest cel projektu, czyli zabezpieczenie prywatności, bezpieczeństwa i ochrony w cyberprzestrzeni. Prawo w tym zakresie na pewno może być pomocne. Gdy wejdzie w życie, pozostanie tylko realizacja odpowiednich przepisów. To też może być trudne, zwłaszcza w kontekście rosnącego terroryzmu.

O szczegółach planowanych regulacji warto przeczytać w artykule Zuzanny Kopaczyńskiej-Grabiec i Adrianny Sokólskiej „Ile prywatności w obrocie handlowym w sieci".

Zapraszam do lektury także innych tekstów w najnowszym numerze „Prawa w Biznesie".

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE