Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Kto doniesie na pracodawcę - komentarz Anny Wojdy

Anna Wojda
Fotorzepa, Waldemar Kompała
UOKiK powinien się zastanowić, jak wzmocnić ochronę informatora. Walka ze zmowš kartelowš może się bowiem okazać dla niego samobójcza.

Starania UOKiK, by zwalczać zmowy kartelowe dzięki informacjom pozyskanym od anonimowych informatorów, witam z radoœciš. W końcu zmowy to forma nieuczciwej konkurencji, której ofiarami jesteœmy my wszyscy, bo to my – jako klienci – za wszystko ostatecznie płacimy. A proceder taki trudno udowodnić bez informacji z wewnštrz firmy.

Urzšd jednak powinien się zastanowić, jak wzmocnić ochronę informatora. Walka ze zmowš może się bowiem okazać samobójcza. Kierownictwo firmy, które w zmowie uczestniczy, zdaje sobie sprawę z odpowiedzialnoœci, jakš poniesie, jeœli informacje wyjdš na jaw. Sygnalista będzie więc tropiony jak zwierzyna i na końcu zapewne zwolniony z pracy. W końcu kršg osób dopuszczonych w firmie do istotnych informacji nie jest tak szeroki, by nie dało się namierzyć informatora. Nagroda w wysokoœci dyrektorskiej pensji nie będzie wystarczajšcš zachętš.

Jest jeszcze kwestia techniczna: jak nagrodzić anonimowego informatora? Bo jeœli pienišdze przyjmie, koniec z anonimowoœciš. Można oczywiœcie sięgnšć do metod z filmów szpiegowskich. Tyle że nie każdy wyglšda dobrze w czarnym płaszczu. I nie każdy jest sprytny jak Hans Kloss. Poza tym zawsze może się znaleŸć jakiœ Brunner. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL