Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Dorota Bšk-Gajda o agresji kierowców

Dorota Bšk-Gajda, psycholog transportu z Uniwersytetu SWPS
materiały prasowe
Rozmowa | Dorota Bšk-Gajda, psycholog transportu z Uniwersytetu SWPS

Rz: Aż 80 proc. Polaków boi się agresji na drodze – wynika z najnowszego Barometru Odpowiedzialnej Jazdy. Te same badania pokazujš, że ponad połowie z nas puszczajš nerwy za kierownicš. Czy to błędne koło agresji?

Dorota Bšk-Gajda: Niektórzy kierowcy myœlš, że agresywny styl jazdy wynika z ich wysokich umiejętnoœci. Sš zatem lepsi, mšdrzejsi i sprytniejsi od innych, bo np. potrafiš wymusić pierwszeństwo albo jeŸdzić slalomem pomiędzy pojazdami. Bardzo często sš agresywni, bo kiedyœ sami padli ofiarš takich zachowań i przenoszš je dalej z chęci zemsty lub poczucia upokorzenia.

Dlaczego do tak agresywnych zachowań dochodzi akurat na drogach?

To miejsce szybko zmieniajšcych się interakcji pomiędzy uczestnikami ruchu. Dynamika sytuacji oraz pozostawanie w pojazdach daje niektórym kierujšcym względne poczucie anonimowoœci. Myœlš, że mogš szybko uciec z miejsca, w którym dopuszczajš się niekulturalnych czy agresywnych zachowań. Ale takie sytuacje sš coraz częœciej rejestrowane, np. dzięki kamerom samochodowym. Być może œwiadomoœć bycia nagrywanym zmieni w przyszłoœci to poczucie bezkarnoœci.

A co czujš osoby, które dopuszczajš się agresji na drodze?

Niestety, agresywne zachowania sš dla wielu powodem do dumy, a także sposobem na zyskanie autorytetu w grupie rówieœniczej. Prezentujš je osoby o niskim poczuciu własnej wartoœci, które ruch drogowy odczytujš jako rywalizację, a nie współpracę. Niektórzy chcš w ten sposób rozładować napięcia i frustracje, wywołane różnymi niepowodzeniami w życiu. Ulice traktujš jako miejsce do odnoszenia subiektywnego sukcesu, bo np. uda im się szybciej pokonać jakšœ trasę, ale robiš to, nie zważajšc na innych i na przepisy prawa. Š?

—rozmawiała Katarzyna Płachta

Agresja na drodze pod społecznš kontrolš >C2

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL