Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Haszczyński: Terror dogonił Putina w Petersburgu

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Wielkie miasto na północy Rosji przeżywa tragedię. Zdjęcia z ataku na petersburskie metro wyglšdajš podobnie jak fotografie z innych miast, które na celownik wzięli terroryœci. Ten sam ból, ta sama rozpacz, taki sam szok milionów ludzi na œwiecie i podobne wyrazy współczucia płynšce z kraju i zagranicy.

Zamach w Petersburgu przypomina też najbardziej spektakularne zamachy terrorystyczne ostatnich dwóch lat – w Paryżu, Brukseli, Nicei, Berlinie czy Londynie – swoim złowieszczo symbolicznym przekazem. Tam rangę symbolu miał atak na zachodnie œwiętoœci – wolnoœć słowa, dzięki której ukazuje się obrazoburcze pismo „Charlie Hebdo", œwięta – kiermasz bożonarodzeniowy w Niemczech czy miejsca dla Zachodu symboliczne, jak parlament w Londynie. Teraz takim symbolem jest Władimir Putin, wszechmocny prezydent Rosji, który w momencie ataku był w centrum Petersburga.

Sš jednak różnice. Przez kilka godzin władze unikały nazywania petersburskiego ataku zamachem terrorystycznym. Choć niezależnie od tego, kto go przeprowadził, miał on od poczštku taki sam skutek – przeraził miliony ludzi, którzy podróżujš transportem publicznym i nadajš się na cel zamachu.

Nie wiadomo też, czy Petersburg łšczy z Paryżem, Brukselš, Niceš, Berlinem i Londynem ideologia sprawcy zamachu. W zachodnich miastach był nim islamski radykalizm. Terroryœci od poczštku zakładali, że zginš. Tym razem najwyraŸniej terrorysta zostawił bombę w wagonie metra i wysiadł. Co prawda w rosyjskich mediach szybko pojawiło się zdjęcie podejrzanego, ale w tak przerysowany sposób kojarzy się on – strojem, brodš – z islamskim radykałem, że lepiej wstrzymać się na razie ze wskazywaniem winnych.

Odkrycie prawdy o zamachu powinno być dla Rosji tak samo ważne, jak było dla państw zachodnich, gdy zaatakowali je terroryœci.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL