Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

KAS: kontroli nie będzie

Jolanta Ojczyk
Fotorzepa
Wicepremier i minister finansów Mateusz Morawiecki w przededniu uruchomienia Krajowej Administracji Skarbowej porównał nowš formację do szabli, którš odbijemy, co nam obca przemoc wzięła.

Mówił, że KAS ma być przyjazna i wyrozumiała dla słabych, mniejszych i niewinnych, a bardzo silna wobec spryciarzy i oszustów, którzy biorš to, co należy do narodu. Problem w tym, że choć KAS szablę ma – dostała prawo zakładania podsłuchów, robienia kontrolowanych zakupów, wchodzenia do firmy bez zapowiedzi (a za milionowe wyłudzenia VAT grożš kary jak za zabójstwo) – może niš tylko pomachać. Nieoficjalnie przyznajš to sami urzędnicy, niektórzy skarżš się, że nie majš nowych mundurów, upoważnień, umów, a przede wszystkim legitymacji.

Wszystko rozbija się o szczegóły, których Ministerstwo Finansów nie dopilnowało. Myœlało, że brak dokumentów zastšpiš przepisy przejœciowe. Przedłużono nimi np. ważnoœć legitymacji. Zdaniem ekspertów sama legitymacja potwierdza jednak tylko tożsamoœć kontrolera. I nawet jeœli przeœwietli on firmę, ta może potem podważać legalnoœć takiego działania w sšdzie.

Krajowa Administracja Skarbowa miała łapać oszustów, ale wszystko wskazuje, że do czasu uregulowania spraw, o których mowa wyżej, kontroli nie będzie. Krótko mówišc: hulaj dusza, KAS nie ma. To, co z pewnoœciš udało się zaœ zrobić, to wymienić naczelników, dyrektorów, kierowników w urzędach. I być może o to chodziło. Ale wizja bezradnego państwa, jakš w swej słynnej rymowance odmalował Bartłomiej Sienkiewicz, wcišż wydaje się niepokojšco prawdziwa.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL