Tomasz Pietryga: Jak wyprowadzić sądy z zapaści

aktualizacja: 09.03.2016, 07:18
Tomasz Pietryga
Tomasz Pietryga

Szykuje się kolejna reforma sądownictwa. Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza postawić na rozwój sądów średniej wielkości.

REDAKCJA POLECA

Ma to być antidotum na zapaść polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Jeśli chodzi o sprawność postępowania, sądy średniej wielkości działają – w odróżnieniu od tych wielkich (zasypanych dziesiątkami tysięcy spraw) i tych małych (targanych problemami kadrowymi) – najlepiej i najefektywniej. Bo stosunek ilości spraw do obsady kadrowej jest w nich najlepiej zrównoważony.

Zgodnie z pomysłem ministerstwa tam, gdzie jest to potrzebne, duże sądy miałyby zostać podzielone na średnie, a małe – na określonym obszarze scalone. Oczywiście z uwzględnieniem ich specyfiki, wpływu spraw i potrzebnych mocy do ich rozpatrzenia.

Pomysł jest godny uwagi, gdyż dotąd mimo wielu reform, prowadzonych całymi dekadami, nie znaleziono sposobu na to, by sądownictwo wyszło z zapaści. Co gorsza, po serii nietrafionych, spontanicznych zmian w organizacji zarówno sądów, jak i procedur czas trwania procesów jeszcze się wydłużył.

Ta reforma może się powieść, pod warunkiem wszakże, że zostanie dogłębnie przemyślana. To ważne, gdyż nad wszelkimi zmianami w wymiarze sprawiedliwości unosi się cień tzw. reformy Gowina. Próba likwidacji małych sądów zakończyła się porażką. Choć przyczyniły się do niej błędy polityczne, czyli brak wypracowanego wcześniej kompromisu. Podobnie jak poprzednicy wówczas, tak dziś rząd PiS musi się liczyć z niezadowoleniem części środowiska sędziowskiego, zwłaszcza sędziów funkcyjnych, którzy przy takiej reorganizacji mogą stracić posady.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE