Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Haszczyński: Dobry kandydat na szefa dyplomacji

Fotorzepa, Waldemar Kompała
Jarosław Kaczyński powiedział jednoznacznie: Donald Tusk nie może liczyć na poparcie rzšdu PiS. Czy to oznacza, że nie będzie przez kolejne dwa i pół roku szefem Rady Europejskiej? Nie, choć nie można mieć pewnoœci, czy słów Kaczyńskiego nie wykorzysta jakiœ zachodni VIP, który dotychczas nie ogłosił swojej kandydatury. I teraz przedstawi jš na tajnej kolacji z Angelš Merkel...

Na stanowisko przewodniczšcego Rady UE nie ma natomiast szans Jacek Saryusz-Wolski. Nigdy nie był premierem ani prezydentem, a z tej półki bierze się – zgodnie z krótkš tradycjš – kandydatów na to stanowisko. W 2014 roku z Tuskiem rywalizowali szefowie rzšdów (byli lub aktualni) Danii, Łotwy czy Finlandii.

Po co zatem PiS miałby wystawiać kandydaturę Saryusza-Wolskiego, skoro on nie ma szans? Jeżeli to rzeczywiœcie zrobił, to zapewne w innym celu. Jeżeli tym celem jest spektakularne przedstawienie Europie nowego szefa polskiej dyplomacji, to można temu tylko przyklasnšć. Saryusz-Wolski wykazał się jako twardy obrońca polskich interesów, choćby w decydujšcym momencie negocjacji akcesyjnych do UE. A jednoczeœnie jest bardzo doœwiadczonym politykiem unijnym, który nawet w sytuacjach kryzysowych posługuje się językiem dyplomatycznym i umie budować sojusze.

Polityk PO w rzšdzie PiS? To tylko pozornie niezwykłe. Ważne stanowiska powierzali przedstawicielom wrogich partii prezydenci USA czy Francji. Republikanie byli sekretarzami obrony u Baracka Obamy, nawet Donald Trump miał przez chwilę za doradcę ds. bezpieczeństwa demokratę gen. Michaela Flynna.

Najważniejsze jest to, że nominacja Saryusza-Wolskiego dałaby szansę na wyłšczenie polityki zagranicznej z wojny polsko-polskiej. A tego nam bardzo potrzeba. Dla opozycji może to być trudne, ale powinna sobie zdać sprawę z tego, że przyszłoœć UE waży się teraz, gdy rzšdzi PiS. Œwiat nie będzie czekał, aż w Polsce wygra PO czy Nowoczesna.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL