Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Haracz za obsługę prawnš - Jolanta Ojczyk o nowej Prokuratorii Generalnej RP

Jolanta Ojczyk
Fotorzepa
Superadwokat państwa – tak pisaliœmy niedawno o nowej Prokuratorii Generalnej RP, którš tworzy rzšd.

Teraz się okazuje, że ten œwietny obrońca może okazać się niezłym zbójem. Plan jest prosty: blisko 600 uczelni, spółek Skarbu Państwa, szpitali, które trafiš pod kuratelę Prokuratorii – ma jej płacić roczny abonament za pomoc przed sšdami czy wydawanie opinii. Teoretycznie œwietny pomysł. Budżet zaoszczędzi, bo radcowie Prokuratorii zastšpiš drogie prywatne kancelarie.

Problemem jest różnorodnoœć spraw, z którymi superadwokaci będš się mierzyć. Skarb Państwa ma udziały w portach lotniczych, przedsiębiorstwach energetycznych, instytucjach kultury, a nawet studiach filmowych. Nie od dziœ wiadomo, że nie ma takiego prawnika, który œwietnie zna się na wszystkim. I choć Prokuratoria zadba o publicznš kasę, to niekoniecznie da sobie radę z prawem energetycznym czy lotniczym. Dziœ w cenie jest specjalizacja.

Co zatem zrobi spółka, która nie podpadajšc Prokuratorii, zechce wygrać sprawę? Zapłaci dwa razy: wynajmie wyspecjalizowanš kancelarię, mimo że wykupiła abonament. A ten może wynieœć nawet 200 tys. zł.

Prokuratoria jest najlepszym adwokatem Skarbu Państwa. Z tym że interes Skarbu Państwa nie zawsze idzie w parze z interesem tych, którym teraz ta liczšca już 200 lat instytucja będzie pomagać. Dlatego dobrze by było, by rzšd zagwarantował, że abonament dla superadwokata nie stanie się haraczem.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL