Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Marek Kobylański: Pamištka nieudanej walki ze smogiem

Smog był wielkim problemem w Warszawie zimš 2016/2017 (zdjęcie z lutego 2017 r.).
Fotorzepa, Robert Gardziński
Miasta będš mogły wyznaczyć strefy, do których wjadš tylko ekologiczne samochody. Jeœli na wjazd zdecyduje się kierowca benzyniaka lub diesla, popełni wykroczenie i zapłaci karę.

O niskiej szkodliwoœci auta dla œrodowiska œwiadczyć majš odpowiednio zaprojektowane nalepki na przedniej szybie. Dostanš je np. rzadkie u nas auta elektryczne, a także coraz częœciej widziane na naszych drogach hybrydy.

Takie rozwišzania majš przede wszystkim poprawić jakoœć powietrza i promować tych, którzy zdecydujš się na posiadanie przyjaznego œrodowisku samochodu. Zwolennicy walki ze smogiem toczonej właœnie w ten sposób powołujš się na działania miast w innych krajach europejskich. Zauważmy jednak, że przykładów do naœladowania jest stosunkowo niewiele, czego powodem może być niska skutecznoœć takich metod.

Tak czy owak, warto przyjrzeć się doœwiadczeniom innych. Bo jeœli strefy czystego transportu nie przekładajš się na zauważalnš poprawę jakoœci powietrza, to lepiej nie ponosić kosztów ich tworzenia, a pienišdze przeznaczyć np. na zakup ekologicznych autobusów komunikacji miejskiej. Trzeba wzišć również pod uwagę, że aut ekologicznych jest u nas tak mało, iż wprowadzenie takich stref w miastach może zostać odebrane przez kierowców aut na tradycyjny napęd jako bardzo krzywdzšce. Powstanš strefy nie tylko czystego transportu, ale również bez czterech kółek.

Patrzšc na przykłady miast europejskich, należy zdać sobie sprawę, że utworzenie stref czystego transportu wišże się ze sporymi wydatkami na ludzi, którzy system poboru takich opłat majš kontrolować, i na infrastrukturę technicznš.

A infrastruktura będzie potrzebna, bo np. wjazd aut w Londynie monitoruje system odpowiednich kamer. Oznaczanie, jak chcš u nas, przedniej szyby samochodu to pomysł jakby z innej epoki.

Rozwišzanie może się zatem okazać martwe. W walce o czystsze powietrze nie pomoże, a będzie jedynie tej nieudanej walki kosztownš pamištkš. Š?

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL