Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Jolanta Ojczyk: Środowiska żydowskie oczekujš zmian w projekcie ustawy reprywatyzacyjnej

Adobe Stock
W weekend za sprawš „Super Expressu" media obiegła informacja, że Żydzi oczekujš zmian w projekcie ustawy reprywatyzacyjnej. Tymczasem rozbudzanie emocji w sprawie tak ważnej i długo oczekiwanej ustawy nie jest dobre.

Zwłaszcza że Œwiatowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego stanowisko w tej sprawie zajęła już w paŸdzierniku 2017 r. Odnosiła się wówczas do założeń przedstawionych na konferencji prasowej przez wiceministra Patryka Jakiego i zamieszczonych na stronie internetowej resortu sprawiedliwoœci.

Głębokie rozczarowanie projektem dotyczšcym zwrotu skonfiskowanej własnoœci wyraził też Œwiatowy Kongres Żydów. A miesišc póŸniej o poważnych obawach napisał ambasador USA w Polsce. Niedługo potem Senat USA przyjšł ustawę, która ma m.in. wspierać przejmowanie przez organizacje żydowskie mienia bezspadkowego, które w Polsce stało się własnoœciš Skarbu Państwa. Nakłada też obowišzek monitorowania, czy inne kraje, w tym Polska, umożliwiajš jego zwrot.

Pytanie, czy projektodawcy tak ważnej dla Polski ustawy reprywatyzacyjnej sš przygotowani na merytorycznš dyskusję. Nie ulega bowiem wštpliwoœci, że kwestie roszczeń trzeba uregulować. Całoœciowej ustawy nie zdołano przyjšć od 1989 r. Była na to nawet szansa, ale prezydent Aleksander Kwaœniewski zawetował akt, który przeszedł już przez Sejm i Senat. I tak problemy narastały, tworzšc tykajšcš bombę.

Zbigniew Ziobro z Patrykiem Jakim zaczęli jš rozbrajać. Ale czy na pewno znajš wszystkie punkty zapalne i potrafiš je ugasić tak, by dobrze chronić interes Polski? Ostatnie wydarzenia pokazały, że niekoniecznie. Tymczasem w tych ważnych i delikatnych sprawach nie możemy zachowywać się jak słoń w składzie porcelany. Może warto więc poczekać i ostudzić emocje wywołane ustawš o IPN. Skoro Polska czekała tyle lat, może poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Próba ucywilizowania reprywatyzacji grozi sporem >A11

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL