Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Mało poetycka niepewność - Paweł Rochowicz o niefrasobliwości podatkowego ustawodawcy

123RF
Niefrasobliwoœć ustawodawcy jest tematem nie tylko dla publicystów opisujšcych zza swojego biurka chybione paragrafy. W tych dniach ma ona całkiem realne przełożenie na to, co dzieje się w działach kadr i księgowoœci wielu firm.

Buchalterzy majš zagwozdkę: jak rozliczyć informatyka, który stworzył dla firmy instrukcję wdrożenia programu sterujšcego fabrycznš liniš produkcyjnš? Albo inżyniera budowlanego, który opracował harmonogram budowy? Potraktować ich jak twórców z niższym podatkiem, czy tak jak przeciętnego pracownika? Jeszcze więcej niepewnoœci majš księgowi w firmach właœnie odziedziczonych po poprzednim właœcicielu. Robić odpisy amortyzacyjne od firmowych maszyn czy nie?

W obu przypadkach już pod koniec poprzedniego roku było wiadomo, że pojawiš się nowe przepisy, rzekomo majšce uszczelniać system podatkowy przed nadużyciami. Okazało się jednak, że oprócz eliminacji patologii wprowadzš wiele zamieszania. Rzšd to zauważył i obiecał szybko poprawić wadliwe przepisy, nawet z mocš wstecznš od 1 stycznia. Już tydzień temu obie sprawy: traktowania twórców i odziedziczonych firm, miały stanšć na porzšdku obrad rzšdu. W ostatniej chwili zeń spadły, jakoby z potrzeby doprecyzowania projektu. Tylko że czas biegnie nieubłaganie. Za kilkanaœcie dni minš terminy na podatkowe rozliczenie różnych styczniowych zdarzeń gospodarczych. Jak traktować twórców i dziedziczony majštek – wcišż nie wiadomo. Co bardziej romantyczni księgowi mogš powiedzieć o tej niepewnoœci językiem Adama Mickiewicza: „Ja jedno sobie zadaję pytanie, wpłacić zaliczkę czy dać na wstrzymanie?".

Wiele razy sygnalizowaliœmy na łamach „Rzeczpospolitej" o ułomnoœciach podatkowych przepisów o twórcach i o dziedziczeniu firm. Chwalebne, że rzšd chce naprawić swoje błędy. Jednak każdy dzień zwłoki potęguje niepewnoœć – jednš z najgorszych rzeczy dla biznesu.

Księgowi sš w kropce. A ja, myœlšc o legislatorach, również sobie zadaję pytanie: czy to był zamiar czy też zaniedbanie?

Czytaj też: Wyższe koszty na ostatniš chwilę

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL