Księgi rachunkowe od 2 mln euro przychodu

aktualizacja: 10.01.2017, 11:43
Foto: 123RF

Wzrósł limit przychodów, który obliguje osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie do stosowania przepisów ustawy o rachunkowości.

REDAKCJA POLECA
11.01.2017
JPK: księgi rachunkowe w elektronicznej rzeczywistości
11.01.2017
JPK: e-raport wyśle też pełnomocnik
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Podmioty takie muszą zaprowadzić księgi rachunkowe w 2017 r., jeżeli ich przychody za 2016 r. wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 2 000 000 euro. Do przeliczenia tej kwoty na złote stosuje się średni kurs NBP z pierwszego dnia roboczego października. Kurs euro z 3 października 2016 r. wynosił 4,2976 zł/euro. Osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie mają zatem obowiązek prowadzić pełną księgowość w 2017 r., jeśli ich przychody w 2016 r. wyniosły co najmniej 8 595 200 zł . W 2017 r. wyjątkowo obowiązuje przedłużony – do 31 stycznia 2017 r. - termin złożenia zawiadomienia o dobrowolnym prowadzeniu ksiąg rachunkowych przez te podmioty, mimo że nie przekroczyły ustawowego limitu przychodów.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE