Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Konstrukcja CEPiK nie taka prosta - komentuje Wojciech Tumidalski

Wojciech Tumidalski
tv.rp.pl
Każdy widział amerykański film, w którym policja zatrzymuje uciekajšcego samochodem. Mundurowy na podstawie prawa jazdy i rejestracji auta dowiaduje się o bohaterze prawie wszystkiego: samochód kradziony, a kierowca, były komandos, parę już razy stracił prawo jazdy. Tak miało być i u nas. Ale przynajmniej na razie się na to nie zanosi.

Polacy lubiš jeŸdzić. Samochodów osobowych mamy w kraju ponad 20 milionów. Mimo zachęt, by nie przyczyniać się do zwiększania zanieczyszczenia i smogu, wielu zamiast komunikacji zbiorowej wybiera własne cztery kółka – choć oprócz siebie wozi tylko powietrze. Nic dziwnego, że władza chciałaby mieć informacje o tych samochodach, ich pochodzeniu i stanie technicznym, ale też o kierowcach: czy skoro już muszš, to prowadzš swoje pojazdy bezpiecznie i bez wypadków oraz czy majš ubezpieczenie, a samochód jest technicznie sprawny.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) rodziła się w bólach od 1997 r. Na poczštku informacji w systemie było niewiele, ale przez kolejne lata dorzucano do niego kolejne komponenty, więc działał coraz gorzej. A jeszcze nie osišgnšł docelowego kształtu, w którym ma też zawierać m.in. informacje o stanie zdrowia kierowców. Już dziœ urzędy wydajšce dowody rejestracyjne i stacje diagnostyczne majš problemy techniczne i na załatwienie sprawy trzeba czekać coraz dłużej, a co będzie po zmianie CEPiK na CEPiK 2?

Pište z kolei odroczenie w czasie jego wdrożenia to zła wiadomoœć dla troszczšcych się o bezpieczeństwo na drogach, ale dobra dla młodych kierowców, których jazda pod rzšdami nowych przepisów przez pierwsze dwa lata będzie poddana szczególnemu nadzorowi. Chętni do zdobycia prawa jazdy nie muszš się tak œpieszyć, bo prawo nie wejdzie w życie latem.

„Albo dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek” – œpiewał Wojciech Młynarski w piosence o puzzlach, które układały dzieci. Jak to w utworach mistrza, nie chodziło tylko o dziecięcš rozrywkę. Czas już, aby także w sprawie CEPiK ktoœ postanowił, czy złożyć go z nowych klocków, czy zostawić stary obrazek. Ja bym wybrał to pierwsze.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL