Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Chytry rzšd dwa razy traci - Jolanta Ojczyk o skutkach ucieczki od etatu

Fotolia.com

Co robi Polak, gdy napotyka problem? Mobilizuje się i przystępuje do działania, zgodnie z przysłowiem „dla chętnego nic trudnego”. Bo lepiej być kowalem swego losu niż dać się ponieœć nurtowi. Problem pojawia się, gdy do brania spraw w swoje ręce zmusza twarde prawo. A przez jego zmiany kalkulować zacznš wszyscy pracownicy zarabiajšcy miesięcznie przynajmniej 10,7 tys. zł.

Za sprawš pomysłowego rzšdu zniknie bowiem limit, który podwyższał im wynagrodzenie. Obecnie bowiem po zarobieniu 127 tys. zł pracodawca przestawał odprowadzać za nich składki na ubezpieczenia społeczne. Dzięki temu pracownik dostawał więcej do ręki, a pracodawca oszczędzał. Po zmianach składki będš płacone bez żadnych ograniczeń. Rzšd planuje, że dzięki temu budżet zyska, ale może się przeliczyć. Wszystko wskazuje na to, że dobrze zarabiajšcy założš firmy i odprowadzš niższe składki. Podobnie może uczynić rzesza projektantów, konsultantów, marketingowców, szkoleniowców, tłumaczy czy informatyków. Za sprawš poprawki Lecha Sprawki, posła PiS, nie będš mogli już korzystać z 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, jak inni twórcy. Wielu może sobie policzyć, że skoro i tak fiskus sięgnie do ich kieszeni, to bardziej opłaca im się założyć działalnoœć lub częœć pieniędzy zwyczajnie brać pod stołem.

Jeœli jednak, jak przewidujš eksperci, wielu wykluczonych z 50 proc. kosztów twórców i pozbawionych limitu założy własne firmy, rzšd będzie miał się czym chwalić. Okaże się bowiem, że jest coraz mniej tzw. umów œmieciowych, a roœnie liczba przedsiębiorców. Ale będš to przedsiębiorcy jedynie z nazwy, wrzuceni przypadkowo do tego worka. Bo ani poprawka Sprawki, ani zniesienie limitu, od którego nie płaci się składek, to nie sš dobre rozwišzania.

Pierwsze dzieli twórców na droższych i tańszych, a to jawna niesprawiedliwoœć. I nie ma znaczenia, że dzięki temu od nowego roku dwukrotnie wzroœnie limit rocznych kosztów, które można sobie odliczyć – z 42 764 zł do 85 528 zł. Odbędzie się to kosztem tych, którzy z niego nie skorzystajš. Z kolei na likwidacji limitu rzšd straci, bo przedsiębiorczy Polacy odprowadzš do budżetu mniej składek, niż gdyby byli pracownikami. Oba posunięcia wydajš się nieprzemyœlane i przypadkowe. A zmuszenie Polaków do przedsiębiorczoœci może wcale nie przynieœć Skarbowi Państwa więcej korzyœci.

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL