Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Michał Płociński: Jak pokonaliśmy kiboli

Fotorzepa, Dorota Nowacka
Trudno dziœ uwierzyć, jak palšcym problemem dawniej było chuligaństwo, które łšczono głównie z piłkš nożnš i subkulturš tzw. kiboli. Przypomnijmy kilka faktów z zamierzchłych czasów.

Legia musiała grać przy pustych trybunach w Lidze Mistrzów. Czarę goryczy przelał bulwersujšcy atak warszawskich zadymiarzy na kibiców z Amsterdamu w jednym z klubów nocnych na Pradze. Wtedy– wedle popularnej opinii – rzšd powiedział „doœć!” i postanowił rozprawić się z tym utrapieniem raz na zawsze.

Wydawało to się wręcz niemożliwe. W końcu z problemem tym zmagał się wówczas cały œwiat. Różne kraje poszukiwały skutecznych rozwišzań. Anglia próbowała wyrzucić „hoolsów” ze stadionów, podwyższajšc ceny biletów i zamykajšc piłkarskie areny przed społecznym marginesem. Skutecznie, ale nie do końca! Niemcy postawiły na współpracę klubów ze œrodowiskami kibicowskimi i - wręcz przeciwnie – otwierały stadiony jak najszerzej. Ale i tam zdarzały się agresywne wybryki, bo wszędzie problemem zajmowano się po łebkach.

Jedynie w Polsce przyjęto rozwišzania systemowe - wprowadzano szerokš reformę edukacji. Zastanówmy się, jak wyglšdałyby dziœ nasze lasy (bo ustawki), ulice, bary i stadiony, gdyby do podstawy programowej z lekcji wychowania fizycznego nie wprowadzono na stałe nauki „zasad kulturalnego kibicowania”. Ostatecznym ciosem dla chuligaństwa okazały się oczywiœcie wykłady o „przestrzeganiu reguł w trakcie rywalizacji sportowej” oraz ćwiczenia praktyczne z „szacunku dla rywala”.

Zmiany te do dziœ przypisuje się PiS. Rozmaici eksperci darli wówczas szaty, że z matematyki znika trygonometria, a na WF-ie uczniowie będš uczyć się machania pomponami (co za krótkowzrocznoœć!). Jednak warto po latach oddać sprawiedliwoœć rzšdom Platformy Obywatelskiej.

To minister Katarzyna Hall zrewolucjonizowała podstawę programowš dla klas 4-6 z wychowania fizycznego już we wrzeœniu 2009 roku. PiS skorzystał jedynie na tym, że to za ich rzšdów kulturalni i obyci absolwenci hallowskiej podstawówki dojrzeli i zasili szeregi kibicowskiej braci. Trzeba było kilku lat, by chuligani stali się wspomnieniem równie odległym jak Wandale. Trudno uwierzyć, że dawniej latami lamentowano na nieudolne państwo, bezradne wobec chuligaństwa...

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL