Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Wybory w USA. Kowalczyk: Idzie zima, nie ma na to rady

Donald Trump
AFP
Ameryka wybrała na prezydenta swojego Leppera. Obudziliœmy się w œwiecie totalnie nieprzewidywalnym, a czego jak czego, to biznes nieprzewidywalnoœci nie lubi.

Nic dziwnego więc, że dolar traci w œrodę rano około 2 proc. do innych walut, a giełdy azjatyckie krwawiš - najbardziej tokijska, która tonie już ponad 5 proc. w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Rynki finansowe szukajš bezpiecznych przystani - złoto i frank drożejš. Tak oto zwycięstwo Trumpa bije po kieszeni polskich frankowiczów.

Dla Europy wygrana gospodarczego izolacjonisty oznacza pogrzebanie szans na TTIP i budowę transatlatyckiej strefy wolnego handlu. I być może zwrot ku Chinom, którym Trump zapowiadał twardsze od poprzedników traktowanie.

Dla Polski to ryzyko zmniejszenia zaangażowania wojskowego USA w Europie i koniecznoœć wzmocnienia swojego bezpieczeństwa na własny koszt. To zaœ oznacza mniej pieniędzy na programy socjalne w rodzaju 500+ i inwestycje.

A więc wolniejszy wzrost gospodarczy. Winter is coming, Panie i Panowie. I to wcale nie dlatego, że w Warszawie zaczšł padać œnieg.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL