Służewiecki Mordor powoli zmienia oblicze – w biurowym zagłębiu przybywa hoteli i mieszkań. Jest więc szansa, że ten obszar Warszawy stanie się wreszcie zrównoważony pod względem funkcjonalności – i po prostu przyjazny ludziom. Kto wie, może nawet szydercza nazwa pójdzie wkrótce w zapomnienie?

Po okresie tworzenia biurowych enklaw, gigantycznych galerii handlowych czy dzielnic sypialni dziś coraz większego znaczenia nabierają inwestycje wielofunkcyjne i „miastotwórcze". Griffin chwali się, że Browary Warszawskie i Towarowa 22 wyznaczą nowe trendy w tworzeniu przestrzeni.

A może zamiast czynić przyjaznymi Mordory, warto było od razu planować z głową? Polskie Koleje Państwowe, korzystając z metody charrette przy przygotowywaniu projektu deweloperskiego w Gnieźnie, dają dobry przykład, jak można stworzyć koncepcję zagospodarowania olbrzymiego terenu we współpracy z lokalnymi mieszkańcami, władzami, architektami i urbanistami. Co więcej, ten standard ma być stosowany przy innych nieruchomościowych projektach grupy PKP. Warto, by tym śladem poszli inni.