Opinie z rynku

Inwestowanie w nieruchomości. Biznes mieszkaniowy kwitnie

rp.pl
To był wyjątkowo udany kwartał na rynku mieszkań używanych. W stolicy najtańsze dwa pokoje były do wzięcia już za 200 tys. zł.

Choć zwykle ożywienie widać dopiero na wiosnę, to pierwsze miesiące tego roku pośrednicy uważają za bardzo dobre. Kupujących nie brakowało. A poszukiwaczy tzw. okazji – tym bardziej.

Jak oceniają agenci Metrohouse, niemal co czwarta transakcja, do jakiej doszło w tym roku za ich pośrednictwem, to zakupy inwestycyjne. Ze statystyk wynika, że poza największymi miastami w kraju inwestowanie w mieszkania jest popularne wszędzie tam, gdzie dobrze działają szkoły wyższe (np. w Olsztynie) oraz w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie (np. w Kołobrzegu).

W Warszawie największym zainteresowaniem cieszyły się w ostatnich tygodniach mieszkania dwu- i trzypokojowe. Najtańsze dwa pokoje były do wzięcia już za 200 tys. zł. Tyle płacono m.in. za niewielkie mieszkania na osiedlach z wielkiej płyty lub w starych budynkach wymagających remontu. Ale w stolicy nie brakuje też dwóch pokoi za więcej niż pół miliona złotych. Takie transakcje – jak podaje Metrohouse – zawierano w Śródmieściu i na Mokotowie.

Trzy pokoje, również pożądane przez inwestorów, często były kupowane w stolicy, jeśli kosztowały nie więcej niż 400 tys. zł (na ogół miały 48–58 mkw.).

Na zamknięcie transakcji sprzedający czekali średnio 137 dni. Ale są i tacy, którzy na wystawione lokum nie mogą znaleźć chętnego nawet dwa lata. Zazwyczaj powód jest ten sam: zawyżone ceny.

Takie oferty nie interesują inwestorów, którzy wiedzą, że im w lepszej cenie kupią lokal, tym stopa zwrotu będzie korzystniejsza. Szukają więc mieszkań w bardzo dobrych lokalizacjach, świetnie skomunikowanych i stosunkowo niedrogich – do remontu.

No i najlepiej takich, którym nie zagraża konkurencja, czyli w sąsiedztwie których nie powstanie ani nowy blok dewelopera, ani nie ma miejsca na ewentualny budynek BGK Nieruchomości. W ścisłym centrum – bez obaw.

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL