Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie z rynku

Inwestowanie w nieruchomości. Biznes mieszkaniowy kwitnie

rp.pl
To był wyjštkowo udany kwartał na rynku mieszkań używanych. W stolicy najtańsze dwa pokoje były do wzięcia już za 200 tys. zł.

Choć zwykle ożywienie widać dopiero na wiosnę, to pierwsze miesišce tego roku poœrednicy uważajš za bardzo dobre. Kupujšcych nie brakowało. A poszukiwaczy tzw. okazji – tym bardziej.

Jak oceniajš agenci Metrohouse, niemal co czwarta transakcja, do jakiej doszło w tym roku za ich poœrednictwem, to zakupy inwestycyjne. Ze statystyk wynika, że poza największymi miastami w kraju inwestowanie w mieszkania jest popularne wszędzie tam, gdzie dobrze działajš szkoły wyższe (np. w Olsztynie) oraz w lokalizacjach atrakcyjnych turystycznie (np. w Kołobrzegu).

W Warszawie największym zainteresowaniem cieszyły się w ostatnich tygodniach mieszkania dwu- i trzypokojowe. Najtańsze dwa pokoje były do wzięcia już za 200 tys. zł. Tyle płacono m.in. za niewielkie mieszkania na osiedlach z wielkiej płyty lub w starych budynkach wymagajšcych remontu. Ale w stolicy nie brakuje też dwóch pokoi za więcej niż pół miliona złotych. Takie transakcje – jak podaje Metrohouse – zawierano w Œródmieœciu i na Mokotowie.

Trzy pokoje, również pożšdane przez inwestorów, często były kupowane w stolicy, jeœli kosztowały nie więcej niż 400 tys. zł (na ogół miały 48–58 mkw.).

Na zamknięcie transakcji sprzedajšcy czekali œrednio 137 dni. Ale sš i tacy, którzy na wystawione lokum nie mogš znaleŸć chętnego nawet dwa lata. Zazwyczaj powód jest ten sam: zawyżone ceny.

Takie oferty nie interesujš inwestorów, którzy wiedzš, że im w lepszej cenie kupiš lokal, tym stopa zwrotu będzie korzystniejsza. Szukajš więc mieszkań w bardzo dobrych lokalizacjach, œwietnie skomunikowanych i stosunkowo niedrogich – do remontu.

No i najlepiej takich, którym nie zagraża konkurencja, czyli w sšsiedztwie których nie powstanie ani nowy blok dewelopera, ani nie ma miejsca na ewentualny budynek BGK Nieruchomoœci. W œcisłym centrum – bez obaw.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL