Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Ochrona œrodowiska

Nowelizacja ustawy o odpadach utrudni wyrzucanie śmieci do lasów

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Jest szansa na ograniczenie szarej strefy w odpadach.

Kierowcy pojazdów transportujšcych œmieci z naszych domów będš musieli mieć przy sobie kartę przekazania odpadów. Majš jš okazywać podczas kontroli odpowiednim służbom. Takie rozwišzanie przewiduje przyjęty we wtorek przez rzšd projekt nowelizacji ustawy o odpadach.

Projekt ma ograniczyć takie patologie, jak pozbywanie się odpadów w lasach, by nie ponosić kosztów ich póŸniejszego przetworzenia. Obecnie karta przekazania odpadów może zostać wytworzona nawet miesišc po odebraniu œmieci od mieszkańców i przetransportowaniu do sortowni czy na składowisko. I to zdaniem resortu œrodowiska także służy szarej strefie, a kontrola tego, co się stało po drodze z odpadami, jest trudna.

Maciej Kiełbus, partner w kancelarii Dr Krystian Ziemski & Partners, ocenia, że takie rozwišzanie może uszczelnić system gospodarki odpadami, ale tylko pod warunkiem, że posiadanie karty przez kierowców w czasie transportu będzie weryfikowane.

Po zmianach zwiększy się też zakres informacji w karcie. Kontrolerzy czy służby wyczytajš z niej m.in. nazwę gminy, z której odpady komunalne sš odbierane od mieszkańców, datę i godzinę rozpoczęcia oraz zakończenia odbioru. Sprawdzš też, kiedy transport ruszył np. do sortowni, a więc czy kierowca zamiast w kierunku lasu nie powinien jechać w przeciwnym – do instalacji zagospodarowania odpadów.

etap legislacyjny: trafi do Sejmu

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL