Przedsiębiorcy zajmujący się zbiorem i przetwórstwem ślimaka winniczka będą mieli nieco mniej ograniczeń. Na obszarze całego kraju będzie obowiązywał ten sam wymiar ochronny dla ślimaka winniczka – 30 mm. Wynikają to z projektu rozporządzenia ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Zmiany sprawią, że nie będzie zatem obszarów w Polsce, w których można zbierać winniczki, ale minimalnie większe. Dziś w województwach opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim można zbierać osobniki o średnicy muszli nie mniejszej niż 31 mm. W dalszym ciągu zbiór winniczków będzie mógł się odbywać między 20 kwietnia a 31 maja. Z tym, że przedsiębiorcy nie będą już ograniczeni 30 dniowym terminem w którym mogą prowadzić zbiór ślimaków. Wynika to stąd, że limit ilościowy zbioru i tak jest określony w zezwoleniu, jakie musza mieć firmy zajmujące się zbiorem i przetwórstwem ślimaka winniczka. Tak więc zbiór będzie mógł się odbywać przez cały okres od 20 kwietnia do 31 maja z zachowaniem limitów ilościowych określonych w zezwoleniach.

Projektowane rozporządzenie zmienia okres ochronny w przypadku żółwia błotnego. Będzie on pod ochroną nie od 1 marca do 230 września, ale od 15 marca do 31 października. Zdaniem Ministerstwa Środowiska bardziej to odpowiada rytmowi biologicznemu tego gatunku i lepiej zabezpiecza młode osobniki.

Zgodnie z projektem na liście gatunków chronionych znajdzie się kolejny nietoperz - przymroczek Saviego. Oprócz niego na listę trafia też ptaki: świstun amerykański, jerzyk blady, dzierzba rdzawosterna, trznadel złotobrewy, zaganiacz mały, białorzytka saharyjska.

Pod ochroną znajdzie się tez ryba – babka czarna. Powodem jest to, że liczebność tego gatunku stale maleje i jest on już rzadko spotykany.