Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

.Nowoczesna

Władze Nowoczesnej wiedziały o sprzeciwie posłów

Troje posłów Nowoczesnej - Scheuring-Wielgus, Schmidt i MIeszkowski w proteœcie przeciwko decyzji partyjnych kolegów zawiesiło członkostwo w klubie.
Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Kilkadziesišt godzin przed głosowaniem w Sejmie władze Nowoczesnej wiedziały, że troje posłów jest przeciwko ustawie liberalizujšcej ustawę. Zostali namówieni, by w ogóle nie głosować. - Gasiuk-Pihowicz oblała egzamin - mówi poseł Nowoczesnej.

Już kilkadziesišt godzin przed głosowaniem nad przyjęciem do dalszych prac lub odrzuceniem ustaw aborcyjnych władze Nowoczesnej wiedziały, że troje posłów jest przeciwnych projektowi komitetu "Ratujmy kobiety", liberalizujšcemu przepisy - informuje RMF FM.

Władze Nowoczesnej namówiły ich, by w ogóle nie brali udziału w głosowaniu, bo wypadnie to lepiej niż głosowanie przeciwko, ale nie przypuszczały, że z takiej opcji skorzysta aż ponad jedna trzecia członków klubu.

Po odrzuceniu przez posłów - w dużej mierze posłów opozycji - projektu ustawy komitetu "Ratujmy kobiety", władze Nowoczesnej nie kryły irytacji zachowaniem członków partii, którzy się do tego przyczynili.

Jak powiedziała póŸniej Kamila Gasiuk-Pihowicz, niewzięcie udziału w głosowaniu jest sytuacjš niedopuszczalnš, bo jest to obowišzek posłów.

Według niektórych posłów Nowoczesnej, zachowanie jej członków to pierwszy oblany egzamin Kamili Gasiuk-Pihowicz, bo to ona jako nowa szefowa klubu powinna mobilizować partyjnych kolegów. Jak jednak mówi jeden z nich dziennikarzowi RMF FM, Gasiuk-Pihowicz jest "kiepska w zarzšdzaniu ludŸmi".

Mimo że ci posłowie, którzy nie zagłosowali lub zagłosowali przeciwko, tłumaczš, że w Nowoczesnej w sprawach œwiatopoglšdowych nie obowišzywała dotšd dyscyplina, to, jak mówi Adam Szłapka, posłowie "mieli moralny obowišzek skierowania tego projektu obywatelskiego do komisji", a rekomendacja klubu "była jasna".

Wœród posłów PO i Nowoczesnej 29 posłów PO, dziesięciu posłów Nowoczesnej nie wzięło udziału w głosowaniu. Trzy osoby z PO zagłosowały za odrzuceniem w pierwszym czytaniu: Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak - oni zostali z PO usunięci. Platforma wstrzymujšcymi się od głosu zajmie się na przyszłotygodniowym posiedzeniu klubu.

Nowoczesna uchylajšcych się od głosu posłów ukarała karami finansowymi.

58 posłów Prawa i Sprawiedliwoœci zagłosowało za skierowaniem projektu do dalszych prac komisji, w tym m.in. Jarosław Kaczyński, Mariusz Błaszczak i Krystyna Pawłowicz.

ródło: RMF FM

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL