Nowoczesna chce wprowadzenia "ślepego pozwu" do walki z fake news

aktualizacja: 19.06.2017, 13:39
Foto: Twitter/.Nowoczesna

Nowoczesna składa projekt ustawy, który ma zdaniem wnioskodawców pomóc w walce z fake news i ich konsekwencjami.

REDAKCJA POLECA

"Pomówienia, fake news, nieprawdziwe informacje, hejt może zniszczyć życie każdego z nas. Nowoczesna składa dziś projekt ustawy, która pomoże obywatelom i obywatelkom, pozwoli nie być bezbronnym w sytuacji hejtu, pomówienia. Liczymy na wszystkie środowiska w Sejmie, to projekt ponad ponadpartyjny - mówiła w Sejmie Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej..

"To nie jest ustawa dla polityków, to jest ustawa dla obywateli. Obywatel nie ma teraz skutecznego narzędzia w walce z hejtem na gruncie postępowania cywilnego. Możliwość wniesienia powództwa jest tylko teoretyczna, bo trzeba znać dane personalne, adres zamieszkania osoby która się tego dopuściła. Ale jak wiemy w internecie są to przeważnie wpisy anonimowe" - mówił na konferencji mecenas Marcin Oźminkowski.

Projekt Nowoczesnej wprowadza do systemu prawnego instytucję tzw. ślepego pozwu. "To instytucja znana np. w prawie amerykańskim. Gdyby dziś obywatel pomówiony w internecie chciał uzyskać dane personalne sprawcy takiego naruszenia, to jest to prawdziwa droga przez mękę. Cała procedura jest całkowicie nieskuteczna. Nasza ustawa - projekt nowelizacja kpc - daje to, że obywatel którego dotknie wpis szkalujący, fake news ma możliwość złożenia pozwu bez wskazywania szczegółowych danych personalnych sprawcy Sąd ma instrumenty, które w prosty sposób umożliwią identyfikację. To nie jest droga dla wszystkich, ale przede wszystkim skupiliśmy się, by szczególna droga obowiązywała gdy wyraźnie rozgraniczony jest sprawca i ofiara naruszenia" - przekonywał Oźminkowski.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE