Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

.Nowoczesna

Nowoczesna chce wprowadzenia "ślepego pozwu" do walki z fake news

Twitter/.Nowoczesna
Nowoczesna składa projekt ustawy, który ma zdaniem wnioskodawców pomóc w walce z fake news i ich konsekwencjami.

"Pomówienia, fake news, nieprawdziwe informacje, hejt może zniszczyć życie każdego z nas. Nowoczesna składa dziœ projekt ustawy, która pomoże obywatelom i obywatelkom, pozwoli nie być bezbronnym w sytuacji hejtu, pomówienia. Liczymy na wszystkie œrodowiska w Sejmie, to projekt ponad ponadpartyjny - mówiła w Sejmie Joanna Scheuring-Wielgus z Nowoczesnej..

"To nie jest ustawa dla polityków, to jest ustawa dla obywateli. Obywatel nie ma teraz skutecznego narzędzia w walce z hejtem na gruncie postępowania cywilnego. Możliwoœć wniesienia powództwa jest tylko teoretyczna, bo trzeba znać dane personalne, adres zamieszkania osoby która się tego dopuœciła. Ale jak wiemy w internecie sš to przeważnie wpisy anonimowe" - mówił na konferencji mecenas Marcin OŸminkowski.

Projekt Nowoczesnej wprowadza do systemu prawnego instytucję tzw. œlepego pozwu. "To instytucja znana np. w prawie amerykańskim. Gdyby dziœ obywatel pomówiony w internecie chciał uzyskać dane personalne sprawcy takiego naruszenia, to jest to prawdziwa droga przez mękę. Cała procedura jest całkowicie nieskuteczna. Nasza ustawa - projekt nowelizacja kpc - daje to, że obywatel którego dotknie wpis szkalujšcy, fake news ma możliwoœć złożenia pozwu bez wskazywania szczegółowych danych personalnych sprawcy Sšd ma instrumenty, które w prosty sposób umożliwiš identyfikację. To nie jest droga dla wszystkich, ale przede wszystkim skupiliœmy się, by szczególna droga obowišzywała gdy wyraŸnie rozgraniczony jest sprawca i ofiara naruszenia" - przekonywał OŸminkowski.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL