Świat Luke’a Skywalkera przestaje być fantastyką

W środę wszyscy fani „Gwiezdnych wojen" na całym świecie poczują wielkie zakłócenie mocy. Na ekranach znowu pojawi się napis ,,Dawno, dawno temu w odległej galaktyce...".

Aktualizacja: 13.12.2017 16:13 Publikacja: 12.12.2017 17:36

Poduszkowce, drony czy ścigacze przestały być jedynie fantastyką filmową

Poduszkowce, drony czy ścigacze przestały być jedynie fantastyką filmową

Foto: Reporter

W przeciwieństwie jednak do filmu, który 40 lat temu na zawsze zmienił fantastykę naukową, ta część sagi będzie bliższa naszej technologicznej rzeczywistości.

„Gwiezdne wojny" – podobnie zresztą jak inna kultowa produkcja hollywoodzka, seria „Star Trek" – były niemal proroczą wizją przyszłości. Co prawda na podbój naszej galaktyki nie mamy żadnej szansy, ale całkiem dobrze zaczynamy sobie radzić w obszarze naszego Układu Słonecznego, wysyłając liczne bezzałogowe misje badawcze. Nie stworzyliśmy statków kosmicznych wykorzystujących podprzestrzeń do przemieszczania się w odległe zakątki naszej galaktyki, nie natrafiliśmy na pozaziemskie formy życia, nadal nie mamy mieczy plazmowych (błędnie nazywanych laserowymi), ale wiele technologii, które w 1977 r. traktowaliśmy jako czystą fantastykę, jest już w użyciu. „Gwiezdne wojny" były bowiem nie tylko wspaniałą kosmiczną bajką, ale także niezwykłą wizją przyszłości, która powoli staje się naszą rzeczywistością.

Kto z widzów, którzy obejrzeli „Gwiezdne wojny" pod koniec lat 70. XX wieku, nie był pod wrażeniem, kiedy w pierwszych scenach filmu robot R2-D2 wyświetla wiadomość holograficzną przekazaną przez księżniczkę Leię Obi-wanowi Kenobiemu?

Dzisiaj ta technologia jest już w użyciu. I nie chodzi o trójwymiarowe telewizory czy projektory, które w percepcji widza przypominały obraz holograficzny, ale o prawdziwe hologramy 3D widoczne gołym okiem i wyświetlające postacie w ich rzeczywistym rozmiarze.

Drony, śmigacze i szpiedzy

21 maja 1980 r. obyła się premiera drugiej części „Gwiezdnych wojen" (epizodu V) pt. „Imperium kontratakuje". W jednej z pierwszych scen pojawia się imperialny dron, który poszukuje śladów rebeliantów. Ówcześni inżynierowie od lotnictwa wyśmiali pomysł jako naruszający zasady aerodynamiki. Dzisiaj bezzałogowe statki powietrzne (UAS) o zastosowaniu wojskowym i cywilnym są w powszechnym użyciu. Prawdopodobnie dron szpiegowski przypominający tego z „Imperium kontratakuje" został użyty do wykrycia kryjówki Osamy bin Ladena w czasie operacji „Trójząb Neptuna".

Kto z nas nie był pod wrażeniem sceny pościgu ścigaczy na planecie Endor w ,,Powrocie Jedi". Niedługo podobne pojazdy będzie miała policja w Dubaju. To wyposażone w cztery śmigła quadrocoptery Scorpion 3 wyprodukowane przez rosyjską firmę Hoverboard, które pozwalają na 25 minut lotu z prędkością 70 km/h na wysokości 5 metrów nad ziemią.

Świat pełen robotów

Mieszkający na fikcyjnej planecie Tatooine młody Luke Skywalker miał kilka androidów, które kupował od Jawów, pustynnych handlarzy robotów. Dzisiejsze roboty ani nie są przemądrzałe jak tłumacz C-3PO, ani nie mają upartego charakteru jak R2-D2, ale bez wątpienia zaczynają przypominać urządzenia z „Gwiezdnych wojen". I nie chodzi tylko o maszyny fabryczne z planety Mustafar (część III – „Zemsta Sithów"), tylko o urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w naszych domach. Autonomiczne roboty-odkurzacze lub kosiarki do trawy, inteligentne domy, roboty edukacyjne, które uczą dzieci czytania i pisania to już rzeczywistość.

Wykorzystanie nanostrukturowych kompozytów węglowych w motoryzacji umożliwia produkcję ultralekkich i bezpiecznych samochodów przypominających pojazd Luke'a Skywalera z planety Tatooine. Co prawda poduszkowce na razie nie zastąpią naszych pojazdów, stykających się z powierzchnią dróg, ale od lat 80. XX w. w Japonii rozwija się już technologia unoszenia elektrodynamicznego (EDS), czyli lewitowania pojazdu przez odpychanie od toru.

Świat „Gwiezdnych wojen" przestaje być jedynie futurystyczną wizją społeczeństwa cybernetycznego. On już istnieje i ma wszelki potencjał, aby przegonić najśmielsze filmowe marzenia. Niech moc będzie z nami! ©? ?

Materiał partnera
Technologie kwantowe: nauka tworzy szanse dla gospodarki
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji
Nowe technologie
Prof. Zybertowicz: AI może potraktować ludzkość jak budowniczy autostrad traktują mrowiska
Materiał Promocyjny
Dell Technologies: nie ma branży czy przedsiębiorstwa, które może funkcjonować bez nowoczesnych technologii